REKLAMA

PTTK na Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków [zdjęcia]

Muzeum Regionalne PTTK jakiś czas temu wspólnie z oddziałową Komisją Opieki nad Zabytkami zorganizowało sesję muzealną, której przewodnim tematem była adaptacja do użytku domowego sprzętu wojskowego z okresu I i II wojny światowej. W sali kawiarnianej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich pojawiło się blisko 50 osób zainteresowanych historią regionu.

REKLAMA


Zasadnicze obrady poprzedziło podsumowanie akcji sprzątania szlaków turystycznych pt. „Nasze szlaki – czyste szlaki”, w której udział wzięli członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz osoby zaprzyjaźnione z koneckim oddziałem PTTK. W wyniku prac porządkowych wolontariusze posprzątali łącznie 41,5 km znakowanych szlaków pieszych na 6 odcinkach liczących od 5 do 9 kilometrów. Akcja swoim zasięgiem objęła całą gminę Końskie. Łupem wolontariuszy były butelki, puszki i inne śmieci zebrane do 17 wielkich worów. Za szczególne zaangażowanie w porządkowaniu szlaków specjalne podziękowania z rąk prezes Oddziału PTTK w Końskich otrzymało 12 osób: Elżbieta Brodzińska, Ada Dębowska, Gabriela Łaska, Anna Męcina, Anna Tkaczyk, Mirosław Gryglicki, Przemysław Janiszewski, Jan Kowalski, Rafał Majewski, Grzegorz Raczkowski, Grzegorz Węgrecki i Krzysztof Wiatr.

W części referatowej sesji znalazły się dwie niezwykle ciekawe prelekcje: Wiktora Pietrzyka z Muzeum Regionalnego w Opocznie zatytułowana „Miecze na lemiesze. O cywilnym wykorzystaniu elementów uzbrojenia z okresu I i II wojny światowej” oraz Konrada Maja z Archiwum Państwowego w Kielcach pt. „Pozostałości po działaniach wojennych ze stycznia 1945 roku jako przemijający element krajobrazu”. Autorzy wystąpień swoją pracę badawczą i odkrycia dokumentowali za pomocą wyświetlanych zdjęć. Wskazywali obszary, gdzie powszechnie używane są nadal elementy uzbrojenia wojskowego. Po wojnach wykorzystanie luf armatnich i ogniw pojazdów gąsienicowych było zjawiskiem bardzo powszechnym np. przy budowie krzyży i kapliczek przydrożnych. Jest to materiał bardzo trwały i służy do dnia dzisiejszego do codziennego użytku w wielu gospodarstwach domowych. Prezentowane fotografie pobudzały wyobraźnię uczestników spotkania i prowokowały do dyskusji. Okazuje się, że wokół nas takich użytkowych pamiątek wojennych jest nadal bardzo wiele. Wystarczy tylko baczniej obserwować otoczenie.

REKLAMA

Zdjęcia (PTTK Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz