REKLAMA

Radosne obchody 11-go listopada w Radoszycach [wideo, zdjęcia]

Z uśmiechem na ustach dzień odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku wspominali dziś radoszyczanie. Hitem okazał się występ miejscowych przedszkolaków. 

REKLAMA

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po niej, czyli około godziny 11.00 przemaszerowano pod pomnik znajdujący się na radoszyckim skwerze. Tam odbyła się dalsza część uroczystości.

W jej wstępie przemówił obecny zarządca Radoszyc. – „Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród Polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. O tym jak bardzo nasi przodkowie chcieli decydować o swoim losie świadczą choćby słowa Adama Mickiewicza, który w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego napisał: o wojnę powszechną, za wojnę ludów prosimy Cię Panie, o niepodległość prosimy Cię Panie.” – mówił wójt Gminy Radoszyce, Michał Pękala.

REKLAMA

Następnie miała miejsce część artystyczna, a w niej niezwykle radośnie zaprezentowały się gminne przedszkolaki. Najmłodsi recytowali wierszyki i tańczyli do żołnierskich przyśpiewek. Po nich nieco poważniej już o odzyskanej wolności przez nasz kraj opowiadali przedstawiciele radoszyckiego Gimnazjum nr 1. Na koniec władze samorządowe z Wójtem Pękalą i przewodniczącym Rady Gminy Marianem Jankowskim na czele  złożyły pod pomnikiem wieńce i znicze. Swoje wiązanki w hołdzie poległym oddały również: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z prezesem Tadeuszem Leszczyńskim, Ochotnicza Straż Pożarna z komendantem Łukaszem Janiszewskim, szefowa PiS-u w gminie Radoszyce, Urszula Przygodzka oraz Stowarzyszenie Radosze.

Obchody Święta Niepodległości Radoszyce 2015 15

Galeria zdjęć:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *