REKLAMA

Radoszyce walczą z covidem. Gmina wydaje wygrane środki [wideo, zdjęcia]

W ramach rządowego konkursu „Odporna Gmina” radoszycki samorząd zdobył 500 tysięcy złotych do wydatkowania na zadania związane z przeciwdziałaniem epidemii. Nagrodę tę przyznano w związku z drugim miejscem, w powiecie koneckim w rankingu dotyczącym stopnia zaszczepienia populacji gmin w okresie jesiennym. Teraz wiemy już na co gmina Radoszyce przeznacza wygrane środki. 

REKLAMA

„To była praca zespołowa. W okresie wakacyjnym nakłanialiśmy mieszkańców do szczepień, bo pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy być zdrowi to powinniśmy słuchać specjalistów. To specjaliści mówią, że szczepienia w tej dobie covida są najważniejsze. Urząd Wojewódzki ogłosił konkurs ‚Odporna gmina’. Tam brano pod uwagę statystyki i okazało się, że nasza gmina ma dużo szczepień w tym okresie. W związku z tym zajęliśmy drugie miejsce i dostaliśmy kwotę 500 tysięcy złotych w ramach nagrody” –  mówi Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Gmina za te pieniądze zakupiła 27 mniejszych lamp UV oraz 6 większych, bardziej rozbudowanych tego typu urządzeń. Lampy zgodnie ze wszystkimi atestami działają bakterio i wirusobójczo. Powietrze w pomieszczeniach, w których znajdują się lampy UV staje się jałowe, a więc i bezpieczne dla przebywających w nich osób –„Ich praca polega na czyszczeniu powietrza falami ultrafioletowymi […] Do tej pory takie urządzenia trafiały na sale operacyjne, ośrodki zdrowia, przychodnie. Nie było potrzeby by były montowane tak jak w dobie covidu wszędzie tam gdzie jest skupisko ludzi. W tej chwili montujemy w szkołach, przedszkolach, żłobkach i urzędach „ – mówi Piotr Błach, dostawca wirusobójczych lamp.

REKLAMA

A gdzie lampy pojawią się w gminie Radoszyce? –„To przede wszystkim ośrodek zdrowia i tu są dedykowane te większe lampy. Nie zapominamy też o naszych dzieciach. One lada chwilą wrócą z ferii i będą w szkołach mogły uczęszczać do klas. Szkoły dostaną więc lampy. Będą one też w urzędach – w naszym Urzędzie Miasta i Gminy. Będą też w jednostkach – wszędzie tam gdzie mieszkaniec przychodzi załatwiać sprawy, po to by czuł się bezpiecznie. Miejmy nadzieję, że dzięki tym lampom nasi mieszkańcy  będą mniej narażeni na covid-19” – tłumaczy Michał Pękala.

Za pozostałą kwotę z wygranych 500 tysięcy złotych radoszycki samorząd zamierza zakupić samochód do transportu mieszkańców. Ma on służyć do przewożenia osób między innymi na szczepienia, ale także i starszych oraz ciężko chorych do ośrodka zdrowia.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *