REKLAMA

Radoszyce: Wielki projekt termomodernizacji trzech budynków [wideo, zdjęcia]

We wtorek 28 stycznia przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego podpisali umowy na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Dofinansowanie w wysokości 95% dostała także gmina Radoszyce, w której termomodernizacją zostaną objęte aż trzy budynki!

REKLAMA

O tym, jakie obiekty w gminie Radoszyce obejmie termomodernizacja mówił nam burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala –„W tym miejscu, czyli w Szkole Podstawowej w Radoszycach niebawem będzie firma budowlana, która będzie realizowała potężny projekt – projekt pełnej termomodernizacji naszych trzech obiektów. Szkoła podstawowa, obiekt po byłym gimnazjum i nasza hala sportowa […] Obiekty zmienią swój wygląd, ale również będą mniej energochłonne – będziemy mniej płacić za rachunki. Będzie to gruntowna przebudowa. Nasi uczniowie będą na pewno mogli bardziej rozwijać swoją wiedzę, bo przede wszystkim będą mieli bardziej przyjazne miejsce do nauki” – mówił nam Michał Pękala.

Jaki zakres prac dokładnie obejmie termomodernizacja? O tym opowiedział nam burmistrz Radoszyc –„Termomodernizacja będzie również w środku. Zmiana instalacji grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, będą panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Czyli całkowicie inny system ogrzewania – mniej energochłonny. Na pewno koszty obsługi tego budynku będą dużo mniejsze, czyli w związku z tym dla naszych uczniów przepiękne miejsce i zarazem mniej kosztowne dla gminy” – tłumaczył nam burmistrz.

REKLAMA

Podpisy na umowach o dofinansowanie złożyli marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca w obecności wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Marka Strzały i członka Zarządu Mariusza Goska. W projekcie wzięły udział także gminy Łagów, Opatów, Dwikozy i Mirzec. Pieniądze przeznaczone na dofinansowania dla gmin pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i środków z budżetu państwa.

Warto dodać, że korzyści z termomodernizacji to nie tylko ocieplenie i mniejsze koszty utrzymania, ale także ekologia –„Kilka dni temu podpisaliśmy umowy z wykonawcami na panele fotowoltaiczne dla naszych mieszkańców, a teraz mamy takie wieści, że będziemy mieli również te panele na budynkach użyteczności publicznej, co wpłynie niewątpliwie na ekologię dla naszej gminy” – mówił nam Michał Pękala.

Całkowity koszt inwestycji wynosi około 4 milionów 100 tysięcy złotych, natomiast dofinansowanie to aż 95%, czyli ponad 3 miliony 800 tysięcy złotych! Przetarg na wykonanie prac termomodernizacyjnych w gminie Radoszyce właśnie trwa, a zadanie ma zostać zrealizowane w ciągu 2 lat.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *