REKLAMA

Radoszyczanie dzieciom! Powrót legendarnego festynu [wideo, zdjęcia]

Radoszyczanie znów mogli bawić się i jednocześnie pomagać podczas swojego dorocznego festynu. W niedzielę na stadionie Partyzanta przy ulicy Krakowskiej pojawiło się wielu mieszkańców oraz ich gości. Nie zabrakło wielkich muzycznych przebojów, pysznego radoszyckiego kugla, ale przede wszystkim wątków charytatywnych. 

REKLAMA

Festyn „Radoszyczanie Dzieciom” w tym roku powrócił po pandemicznej przerwie. To niezwykle cieszy włodarza gminy – burmistrza Michała Pękalę

„Reanimujemy nasz festyn dzisiaj. Mimo niesprzyjającej pogody jest cała rzesza ludzi, którzy umieją pomagać. Cały czas podkreślamy, że na naszym festynie – te kolejki do kugla, te kolejki do loterii i każda złotówka tam zostawiona trafia na rzecz naszych dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności” – mówił nam tuż po otwarciu burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

REKLAMA

Program wydarzenia był niezwykle bogaty. Przewidziano występy artystyczne miejscowych przedszkolaków, prezentacje młodzieży ze szkół podstawowych z terenu gminy, pokazy jednostek OSP, liczne gry, zabawy i konkursy. Od 15:00  scenę zajęli miejscowi artyści-amatorzy, dzieci, młodzież,  a także seniorzy. Na przystawkę zaprezentowała się również młodzieżowa drużyna  OSP.

O 17:00 miało miejsce oficjalne otwarcie już dziewiętnastego festynu „Radoszyczanie Dzieciom”.

Ważnym wątkiem było uhonorowanie i podziękowanie zasłużonym dla regionu:

„Zaznaczamy od kilku lat cichych bohaterów, którzy nie do końca chcą pokazać się w mediach, pokazać swoje czyny, których dokonują. Kilka tygodni temu policjant, który pracuje w komendzie w Końskich, będąc nie na służbie w Kielcach zadziałał tak jak powinien. Tam w gorącu było półtoramiesięczne dziecko w zamkniętym samochodzie. On doprowadził do tego, że samochód został otworzony, a później okazało się, że matka wróciła po 30 minutach poszukiwań jej”  – mówił nam Michał Pękala.

Burmistrz opowiadał o aspirancie Karolu Przygodzkim z Radoszyc, który na scenie odebrał za wspomniany czyn specjalne podziękowania

„Jest mi niezmiernie miło, że mogę odbierać to wyróżnienie w mojej rodzinnej miejscowości. Drodzy Państwo nie bójmy się reagować wtedy kiedy osoby bezbronne są narażone na niebezpieczeństwo. Wydaje mi się, że świadomość społeczeństwa na temat pozostawienia dzieci czy zwierząt w rozgrzanym samochodzie jest coraz większa i to są sporadyczne przypadki. Jednak kiedy się zdarzają bywają tragiczne w skutkach. Dziękuję i życzę udanej zabawy” – przemawiał aspirant Przygodzki.

Drugie podziękowania przedstawiciele gminy wręczyli… seniorom„Mamy niezwykle aktywnych seniorów. Mamy dwa kluby seniorów i stowarzyszenie założone rok temu. Tam jest ponad 150 członków. Nasi seniorzy są niezwykle aktywni, my dla nich przygotowaliśmy dwa projekty senioralne – mają animację, jeżdżą na wycieczki. Dziś symbolicznie im dziękujemy za te aktywności, za to co robią” – zapowiadał burmistrz Pękala.

„Korzystając z okazji chciałbym podziękować naszemu burmistrzowi. My jednak będziemy prosić o więcej by korzystać z tych dobroci. Przede wszystkim chcę podziękować naszym prowadzącym młodym dziewczynom – one są bardzo zaangażowane. Oby więcej takiej młodzieży do współpracy z nami” – mówił po odbiorze podziękowań Grzegorz Maślak, przedstawiciel ruchu senioralnego w Radoszycach.

Cały czas wokół sceny prezentowały się sołectwa – u nich można było zjeść i wypić coś dobrego. Organizatorzy pikniku przygotowali też konkurs kulinarny dla sołectw. I tutaj wszystkie stoiska zostały nagrodzone ex aequo pierwszym miejscem. 

Przedstawiciele nagrodzonych sołectw.

Przybyli mogli podziwiać też pokazy: strongmanów oraz karate w wykonaniu klub Tiger Radoszyce

 

Jednocześnie trwała sprzedaż kugla przygotowanego między innymi przez gminnych urzędników, zbiórka publiczna do puszek oraz sprzedaż losów w loterii fantowej. Całkowity dochód z tych działań przeznaczony zostanie na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak koncerty. Zaraz po oficjalnym rozpoczęciu festynu wystąpiła Camasutra.

Potem śpiewała także Bożena Zielińska, a główną gwiazdą imprezy była grupa After Party.

„Radoszyczanie Dzieciom” 2022 zakończono wynikami loterii fantowej oraz biesiadą pod gołym niebem aż do północy. Festyn, na przekór pogodzie, okazał się jak zwykle udany.

O wynikach finansowych wydarzenia poinformujemy Państwa w osobnym artykule.

Zdjęcia i tekst – P. Stolarski, G. Tysiąc, A. Góral:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *