REKLAMA

Rajd Hubalczyków w Zychach na 81. rocznicę śmierci Hubala [wideo, zdjęcia]

Był kawalerzystą i żołnierzem Legionów Polskich. Po kampanii wrześniowej w 1939 roku, mjr ,,Hubal” został dowódcą Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego, stawiając dzielny opór Niemcom. Niestety, 30 kwietnia 1940 roku, pod Anielinem, poniósł śmierć w walce z okupantem. By uczcić pamięć partyzanta i ludności, która wówczas niosła pomoc dla oddziału, przypłacając to własnym życiem, miłośnicy ułańskiej tradycji od kilku lat, konno przemierzają trasy ziemi koneckiej, opoczyńskiej i przysuskiej. Podobnie było w minioną niedzielę, a na moment przystanęli oni pod Gajówką w Zychach w gminie Radoszyce. Organizatorem rajdu jest Stowarzyszenie „Hubalczycy 1939-1940”.

REKLAMA

Powyżej możecie zobaczyć wideo przygotowane przez wspomniane stowarzyszenie.

Rajd Konny Szlakiem Hubala zawitał do miejscowości Zychy w gminie Radoszyce w minioną niedzielę –„To było stowarzyszenie Hubalczyków, które się zgłosiło do nas, że chcą zorganizować w tym roku pierwszy rajd konny. Początek akcji zbrojnej Hubala był na Zychach, a rajd będzie zmierzał do czwartku do Anielina. My ich serdecznie przywitaliśmy, w przyszłym roku będziemy to powtarzać i po covidzie może zrobimy trochę szerzej. Była delegacja gminy, złożenie wieńców” – mówi nam Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

REKLAMA

W Zychach major Hubal i dziesięciu ułanów kwaterowało w październiku 1939 roku. Właśnie w tej miejscowości podpisano wówczas dokument o utworzeniu Okręgu Bojowego Kielce. W 2014 roku, we wsi wzniesiono pomnik poświęcony bohaterom, przed którym ułani, na czele z dowódcą Tomaszem Łumińskim oraz komandorem rajdu Sebastianem Śledziem wraz z burmistrzem Radoszyc Michałem Pękalą i sekretarzem Urzędu Miasta i Gminy Agnieszką Pikułą, złożyli kwiaty, oddając hołd poległym. Następnie uczestnicy rajdu wyruszyli do pobliskiego Cisu, pod pomnik poświęcony Mariannie Cel ps. ,,Tereska’ – łączniczce i żołnierzowi partyzanckiego oddziału mjra Hubala. Na miejscu zapłonęły znicze, odczytano życiorys kobiety i rozkazy.

Tegoroczne obchody, ze względu na epidemiczne obostrzenia, miały nieco skromniejszy charakter. Rajd Konny Szlakiem Hubala organizuje Stowarzyszenie ,,Hubalczycy 1939-1940”. Wyprawa potrwa do piątku. W tym czasie kawalerzyści odwiedzą m. in. Cisownik, Odrowąż, Hucisko, Drzewicę, Ruski Bród, Poświętne, aż dotrą do Anielina.

Zdjęcia (Urząd Miasta i Gminy Radoszyce):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *