REKLAMA

Relacja wideo: 90-lecie OSP Skrzyszów

Piękną uroczystość w sobotę przeżywali mieszkańcy miejscowości Skrzyszów w gminie Gowarczów. Tamtejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodziła swoje 90-lecie. Nie obyło się bez gratulacji, życzeń i przekazania upominków. 

REKLAMA
REKLAMA

Święto rozpoczęło się od mszy świętej polowej, którą sprawowali ksiądz proboszcz Marek Maciążek i wikariusz Adam Głuszek.  Następnie odegrano hymn strażacki, a w asyście pocztów sztandarowych innych jednostek OSP z Gminy Gowarczów na maszt wciągnięto flagę. Potem wszyscy zgromadzeni goście wysłuchali krótkiej historii jednostki. Wśród mieszkańców i druhów znaleźli się też przedstawiciele różnych jednostek, to między innymi: wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha z małżonką Jolantą, były wójt Tomasz Słoka, była wicewójt Barbara Panek, wiceprzewodniczący Świętokrzyskiego Zarządu OSP Ireneusz Żak, przedstawiciele Starostwa Powiatowego – Wiesław Basiak i Mariusz Fabiszewski. Wydarzenie poprowadził sekretarz wojewódzkiego Zarządu OSP druh Tadeusz Nowakowski.

Historię OSP Skrzyszów, która obecnie liczy sobie 24 członków, 6 honorowych członków i 7 członkiń przeczytała jedna z druhien. Mówiła ona między innymi o tym jak wyglądały działania jednostki w 1928 roku. –„Inicjatorem był szewc Adam Kozłowski wraz z dziedzicem dworu Giełzów Stanisławem Morusińskim. Pierwszym prezesem został Adam Kozłowski, sekretarzem Stanisław Chrząszcz, skarbnikiem Władysław Jończyk, a gospodarzem Antoni Petrus. Nie mając sprzętu i umundurowania członkowie OSP przystąpili do szkolenia zapoznając się z przepisami i innymi zagadnieniami z zakresu Ochrony Przeciwpożarowej.” – czytała druhna.

REKLAMA

Dużo o historii 90-letniej jednostki mówił także Piotr Urbańczyk – prezes OSP Skrzyszów. –„Począwszy od lat 20-tych XX wieku na terenie całej Polski zaczęły powstawać coraz to nowe jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. W 1928 roku w Skryzszowie powstała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która w obecnym roku obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Kontynuatorami tej działalności jesteśmy my – synowie, wnukowie i prawnukowie tych którzy tworzyli tę jednostkę. Obecnie mamy inne czasy, są inne uwarunkowania, inne potrzeby i inne wymagania. Jako jedna z ośmiu jednostek naszej gminy jesteśmy wyszkoleni, mamy funkcjonalny budynek strażnicy, samochód – wiekowy i wymagający remontów to spełniający pewne warunki, mamy inny sprzęt oraz umundurowanie. Możemy wspólnie ze strażakami PSP i OSP innych jednostek podejmować działania ratowniczo-gaśnicze. Mamy swój sztandar, który nas jednoczy i który został ufundowany przez mieszkańców w 2008 roku. Dzisiejsza uroczystość to wynik wywalczonej niepodległości przez naszych poprzedników, o których przy tej okazji musimy pamiętać i oddać im należną cześć.” – mówił prezes Urbańczyk.

Podczas jubileuszu oficjalnie odsłonięto i poświęcono figurkę św. Floriana, która została wpasowana w mury strażnicy w Skrzyszowie. Poświęcenia dokonał ksiądz Marek Maciążek, a figurkę odsłonili: druhna Joanna Kupis, druh Ireneusz Żak oraz prezes OSP Skrzyszów Piotr Urbańczyk.

Przy okazji uroczystości wręczono także medale i odznaczenia:

Złoty Znak Związku otrzymał druh Zbigniew Głowiński,
Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: Jana Karbownika i Daniela Skorupę,
Brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono: Joannę Kupis, Małgorzatę Petrusiewicz, Marka Stryjaka.
Odznakami „Strażak wzorowy” wyróżniono: Emila Juszyńskiego, Martę Urbańczyk, Aleksandra Urbańczyka.
Dziękczynne dyplomy otrzymali: Małgorzata Głowińska, Dorota Urbańczyk, Ryszard Hajnrych, Marian Kądziela, Adam Petrus, Stefan Petrus, Sławomir Pietrusiewicz, Zenon Urbańczyk.

Zgodnie z powiatową tradycją dyplomami oraz kwiatami uhonorowano także wdowy po zmarłych druhach.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *