REKLAMA

Relacja wideo: Niepodległościowe obchody w gminie Gowarczów

Głównym elementem obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Gowarczów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Kamiennej Woli. Nie obyło się także oczywiście bez hymnu, uroczystej mszy świętej i części artystycznej. 

REKLAMA

Uroczystości w tej gminie rozpoczęły się w samo południe od mszy świętej w intencji ojczyzny w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie. O 14:00 w centrum zainteresowania była już Kamienna Wola, gdzie zaplanowano odsłonięcie specjalnej tablicy. Zanim jednak ono nastąpiło to licznie przybyli mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami różnych jednostek i władzy gminnej odśpiewali hymn państwowy Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie głos zabrał wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha. –„Jak wiemy 123 lata temu Polska została wykreślona z mapy świata i Europy. Wróciliśmy na tę mapę ponownie i możemy godnie reprezentować nas wszystkich. Jak wiemy 11 listopada Marszałek Józef Piłsudski objął dowództwo nad wojskiem polskim, a trzy dni później objął władzę w naszym kraju.” – wspominał okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości wójt Pacocha.

REKLAMA

Kamienna Wola na uroczystości 11 listopadowe została wybrana nie przez przypadek. W latach 30-tych ubiegłego wieku mieszkańcy tej miejscowości, która była stolicą gminy Stużno w powiecie opoczyńskim wybudowali obelisk poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Niestety w kolejnych dekadach obelisk uległ kompletnemu zniszczeniu, a dziś w 100-lecie odzyskania niepodległości wójt gminy Gowarczów razem z mieszkańcami Kamiennej Woli ufundowali tablicę odnoszącą się do tamtego pomnika. To symboliczne przypomnienie o tym, że mieszkańcy ziemi gowarczowskiej od zawsze byli za wolność wdzięczni marszałkowi Piłsudskiemu. Poświęcenia tablicy dokonali wspólnie: ksiądz Marek Maciążek – proboszcz parafii w Gowarczowie oraz ksiądz Adam Kaszuba – proboszcz parafii w Petrykozach, do której to przynależy Kamienna Wola.

Po poświęceniu licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy udali się do świetlicy. Tam odbyła się patriotyczna część artystyczna zorganizowana przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, a o historii miejscowości i obelisku opowiadał gość specjalny – urodzony jeszcze przed wojną Stefan Śmietana, którego ojciec był wójtem gminy Stużno z siedzibą w Kamiennej Woli.

Zdjęcia z uroczystości patriotycznej w Kamiennej Woli (Anna Klusek):

REKLAMA

Dodaj komentarz