REKLAMA

Relacja wideo: Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich

Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie to nowa inicjatywa miejscowego Urzędu Miasta i Gminy oraz Domu Kultury. Wydarzenie odbyło się w niedzielę i cieszyło dużym zainteresowaniem mieszkańców. W Parku Miejskim przez całe popołudnie rządziły gospodynie, a to znaczy, że nie zabrakło pysznego jadła, tańców i znakomitej atmosfery. 

REKLAMA

Inicjatorami przeglądu jest Urząd Miasta w Końskich, a na pomysł wpadli: burmistrz Krzysztof Obratański wraz z zastępcami: Krzysztofem Jasinskim i Marcinem Zielińskim. Organizacją wydarzenia zajął się Miejsko-Gminny Dom Kultury z dyrektorem Piotrem Salatą na czele –„Pomysł by coś takiego zorganizować wyszedł od burmistrzów. Poproszono nas o pomoc, a my z wielką ochotą przystąpiliśmy do realizacji tego przedsięwzięcia i myślę, że warto patrząc na frekwencję, która dzisiaj nam towarzyszy. To jest na pewno bardzo potrzebny konkurs. Czegoś takiego jeszcze nie organizowaliśmy i mam nadzieję, że to się przyjmie” – mówi nam Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

Co ciekawe przegląd jest kilkuetapowy – kolejny odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia, a w październiku będzie miało miejsce uroczyste zakończenie.

REKLAMA

W I etapie, który już za nami koła gospodyń wiejskich rywalizowały na bukiety stworzone z ziół i kwiatów polnych, a ich pracę weryfikowało jury w składzie: Kamila Dobrowolska – instruktor z DK Końskie; Paweł Stasiński – instruktor z DK Końskie, Alicja Trukszyn – etnolog z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Wyniki poznamy dopiero podczas finału w październiku –„Robimy podsumowanie. Zapraszamy wszystkie koła do siebie. Zobaczymy jaka będzie sytuacja pandemiczna. Chcielibyśmy bardzo by wszystkie te koła się znalazły w domu kultury, a jeżeli będzie sytuacja zła to będą tylko reprezentanci. Wtedy podsumujemy wszystko, wręczymy nagrody, wyróżnienia i będzie kolejna okazja do spotkania takiego towarzysko-artystycznego” – tłumaczy dyrektor Salata.

W przeglądzie udział wzięło 11 kół z: Gatnik, Proćwina, Piły i Szabelni, Nieświnia, Rogowa, Nałęczowa, Dziebałtowa, Kornicy, Sworzyc, Przybyszów, Modliszewic oraz jedno stowarzyszenie – Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich Tradycji z Bedlna. O kondycji Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Końskie mówił nam burmistrz Obratański –„Był taki wybuch, pewnego rodzaju detonacja w odpowiedzi na program rządowy, który wspomagał odtworzenie kół. Dzisiaj mamy pewien stan constans, bo w większości dużych miejscowości, gdzie możliwe było założenie takich kół one już powstały […] Gdyby nie było to autentyczne zapotrzebowanie to pewnie by ich tyle nie powstało. Gdyby nie było to wyrazem autentycznej potrzeby spotykania się i pewnie wspólnego przebywania to pewnie byłoby to niemożliwe by dzisiaj się spotkali, by tyle wysiłku można było włożyć w przygotowanie dzisiejszej imprezy. To wszystko jest wyrazem autentycznej woli, autentycznej pracy i chyba z potrzeby serca wynika” – tłumaczy burmistrz Krzysztof Obratański.

Na stoiskach kół można było skosztować lokalnych potraw, zapoznać się historią danej miejscowości i wysłuchać ciekawych opowieści. Z kolei w centralnym miejscu przeglądu odbywała się część artystyczna, w której w rolę aktorów wcieliła się młodzież z koneckich liceów oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydarzenie prowadziła Anna Wiaderna z Domu Kultury w Końskich, która przygotowała także część artystyczną.

Wśród licznie przybyłych na miejsce mieszkańców Końskich i regionu znaleźli się także organizatorzy: burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz wiceburmistrz Marcin Zieliński. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele władzy powiatowej: starosta konecki Grzegorz Piec, czy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kubka. Całe wydarzenie zorganizowano przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych.

Już dziś zapraszamy Państwa na drugą edycję przeglądu – w niedzielę 23 sierpnia.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Relacja wideo: Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich

  1. […] składa się z trzech etapów. W pierwszym, który odbył się 2 sierpnia gospodynie m.in. rywalizowały na bukiety stworzone z ziół i […]

  2. […] że I etap poświęcony bukietom z kwiatów i ziół polnych odbył się 2 sierpnia (relacja TUTAJ), a drugi, w którym oceniano lokalne potrawy i występy artystyczne 22 sierpnia (relacja TUTAJ). […]

Dodaj komentarz