REKLAMA

Rewitalizacja Sielpi stoi pod znakiem zapytania?! [wideo]

W piątek w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach odbyła się rozprawa w sprawie rewitalizacji Sielpi. Decyzję środowiskową wydaną dla tego projektu zaskarżyli ekolodzy z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego  i jak podaje Radio Kielce WSA decyzję tę uchylił. Przyczyna jest kuriozalna. 

REKLAMA

Radio Kielce podaje, że Wojewódzki Sąd Administracyjny zakwestionował dwie sprawy. Po pierwsze organ wydający decyzję środowiskową, czyli Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie złożyła bezpiecznego elektronicznego podpisu pod dokumentem, który drogą elektroniczną został przesłany do Urzędu Miasta i Gminy Końskie. To kuriozalna przyczyna uchylenia decyzji środowiskowej. Ponadto według radia Sąd uznał też, że w opinii RDOŚ zabrakło jasnego określenia, czy inwestycja wpływa, czy nie wpływa niekorzystnie na środowisko.

W tej chwili gmina czeka na otrzymanie pisemnego uzasadnienia takiej decyzji. Już teraz w koneckim magistracie trwają narady co dalej z tym problemem zrobić. Uchylenia decyzji środowiskowej tak naprawdę nikt się nie spodziewał. Kilka dni temu gmina ogłosiła nawet przetarg na działania związane z Sielpią. O tym jeszcze przed piątkową decyzją sądu w naszym programie TKN STUDIO mówił wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński –„Mamy podpisaną preumowę, ona zapewnia nam dofinansowanie na poziomie 24,8 miliona złotych. To są ogromne pieniądze dla gminy Końskie. Niestety jest tak, że decyzja środowiskowa została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ono utrzymało nam decyzję. Natomiast ponownie zostało zaskarżone postanowienie kolegium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.  My już ogłosiliśmy postępowanie przetargowe z uwagi na zagrożenia, które dochodzą do nas i są związane z rynkiem wykonawczym, także jest ogłoszony już w tym momencie przetarg.” –  tłumaczył w TKN STUDIO Marcin Zieliński.

REKLAMA

Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji Sielpi ma kosztować około 30 milionów złotych, prawie 25 milionów na to działanie gmina Końskie pozyskała z funduszów europejskich. Główne prace miały dotyczyć pogłębienia i oczyszczenia zalewu. Co w tej sprawie zadzieje się dalej? Gmina ma kilka możliwości wyjścia z sytuacji – między innymi zaskarżenie decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W najbliższych dniach postaramy się dla Państwa zebrać więcej informacji i komentarzy w sprawie sielpiańskiego zbiornika.

TUTAJ znajdziecie informacje dotyczące tego jakie działania zawarte są w projekcie rewitalizacji Sielpi.

REKLAMA

Dodaj komentarz