REKLAMA

Robert Biedroń na Konecczyźnie. RELACJA WIDEO

Do TVP na środową debatę Robert Biedroń pójdzie w koszuli zakupionej w Końskich. Po wizycie w regionie był on pod wrażeniem wielkiego grzejnika ze Stąporkowa i smaku kugla z gminy Radoszyce. Kandydat na Prezydenta RP rozmawiał z mieszkańcami o problemach regionu, dużo uwagi poświęcił ludziom pracy, problemowi bezrobocia, ale i temu co zrobić by młodzi nie chcieli wyjeżdżać z takich regionów jak powiat konecki. Biedroń z naszego miasta apelował też do Prezydenta Dudy słowami: „Niech Pan przyjedzie do Końskich i przeprosi!”. 

REKLAMA

Twórca ‚Wiosny’, a obecnie jeden z trzech liderów Nowej Lewicy swój objazd po naszym regionie zaczął od Końskich. Przy placu targowym zorganizowano briefing prasowy, a Biedroniowi towarzyszył Poseł na Sejm RP Andrzej Szejna oraz szef struktur Nowej Lewicy w powiecie koneckim Robert Plech. Biedroń mówił głównie o sprawach socjalnych, rynku pracy i projekcie pakietu pracowniczego, który dziś parlamentarzyści Nowej Lewicy składają w Sejmie –„Dzień dobry Końskie, dzień dobry Polsko! Witam serdecznie i dziękuję za to miłe przyjęcie […] Jak patrzę na Prezydenta Dudę, który był tutaj niedawno i podpisywał projekt Kolej Plus to pytam gdzie jest Kolej w Końskich? Kiedy będzie? Gdzie są PKS’y w Końskich? Niestety nie ma. Politycy od lat odcinali tego typu miejscowości od tlenu. Krok po kroku zamykali kolejne połączenia kolejowe i autobusowe. W 2009 roku z Końskich ruszył ostatni pociąg… niestety. W 2012 zlikwidowano PKS, podobnie jak w całej Polsce. 12 milionów ludzi nie ma dostępu do autobusu, pociągu, transportu publicznego. Tak wygląda rzeczywistość wielu miast. Bezrobocie w Końskich jest jedno z największych w Polsce i wynosi prawie 12%. To nie jest sprawiedliwe […] Jesteśmy tu w Końskich by powiedzieć jasno i wyraźnie, że nie ma naszej zgody na wypychanie kolejnych ludzi na bezrobocie, niepewne umowy śmieciowe. Nie ma naszej zgody na niskie płace, a tutaj w województwie świętokrzyskim ludzie odczuwają czym są niskie płace, czym jest niepewności pracy. Dlatego tutaj z tego miejsca chciałbym dziś przedstawić pakiet pracowniczy. On naprawia wszystko to co kolejne rządy PiS i Platformy zniszczyły przez kolejne lata swoich rządów. 2,6 mln osób pracuje na umowach śmieciowych. One nie gwarantują podstawowych zasad zatrudnienia. Pamiętaj jak Prezydent Andrzej Duda objeżdżając Polskę także tutaj w Świętokrzyskiem obiecał, że zlikwiduje umowy śmieciowe. Czy zrobił to? Nie zlikwidował ich. Obiecał likwidację umów śmieciowych i nie dotrzymał słowa. Oszukał ludzi, mieszkańców Końskich i świętokrzyskiego. Panie Prezydencie jak ma Pan cywilną odwagę niech przyjedzie Pan do Końskich i przeprosi za to, że oszukał Pan ludzi” – apelował w Końskich Robert Biedroń.

Robert Biedroń wita się z posłem Andrzejem Szejną

Biedroń podkreślał także, że w Polsce trzeba budować zgodę, a nie podziały –„Chciałem Państwu powiedzieć jeszcze jedno. Możemy się różnić, możemy się ze sobą nie zgadzać, ale jak będziemy się obrażać to Polski to do niczego dobrego nie doprowadzi. Jeżeli będziemy dzielić nasze społeczeństwo na tych, którzy są ludźmi i którzy nie są ludźmi, na lepszy i gorszy sort to nie zbudujemy niczego dobrego. Albo będziemy szukali tego co nas łączy albo popadniemy w chaos i apatię, albo będziemy budowali społeczeństwo, które jest solidarne albo będziemy jeszcze bardziej podzieleni” – przemawiał Biedroń.

REKLAMA

Z kolei poseł Andrzej Szejna mówił o problemach regionu i wzywał do zaufania kandydatowi, który chce rozmawiać, zna mniejsze regiony jako były Prezydent Słupska i stawia na zmianę –„Te problemy otaczają nas na co dzień. To jest przede wszystkim brak równych szans – dla młodzieży szczególnie. Ten brak równych szans spotyka młodych ludzi już od dnia narodzin. Brak równego dostępu do żłobków i przedszkoli. Dlatego w Twoim programie znalazła się budowa nowych 200 tys miejsc w przedszkolach w Polsce. […] Drogi Robercie jesteś w mieście, które jest wykluczone komunikacyjne. Pan Prezydent przyjechał, podpisał i odjechał i tyle go widzieliśmy. Chodziło oczywiście trzy miesiące temu o propagandę, bo Pan Prezydent myślał, że wybory będą wcześniej a są później. I widzimy jakie są jego intencje. Chcę dzisiaj powiedzieć stanowczo, że jeżeli Robert Biedroń będzie Prezydentem to nie po to tu przyjechał by odjechać i o nas zapomnieć. Będzie o tej wizycie pamiętał i tu wróci. Nie tylko by podpisywać ustawę, ale być może by otwierać peron w Końskich i kolejne połączenia. Jedyne co się zmieniło to dzięki samorządom. To na nich rozwój edukacji, wykluczenie komunikacyjne stoją pozytywnie” – podkreślał Szejna.

Na spotkaniu oprócz mnóstwa zwolenników pojawiło się też kilku przeciwników Biedronia – wykrzykiwali oni różne hasła, niestety również homofobiczne jak „Gdzie masz Pierwszą Damę?” czy „W jaki sposób chcesz się rozmnażać?”. Spotkała go również bardziej konstruktywna krytyka. Biedroń przeszedł po koneckiej targowicy, rozmawiał ze sprzedawcami, zakupił też białą koszulę w jednej z targowych budek oraz pierzgę od jednego z producentów miodów.

Po wizycie w Końskich Robert Biedroń udał się do miejscowości Wiosna w gminie Radoszyce by zjeść śniadanie i porozmawiać z mieszkańcami tamtejszych okolic o ich problemach. 

Z burmistrzem Radoszyc Michałem Pękalą

Polityka ugościł Andrzej Ślifierz w swoim gospodarstwie agroturystycznym, a oprócz niego powitał go także gospodarz gminy – burmistrz Radoszyc Michał Pękala. Obaj podkreślali, że tak jak Roberta Biedronia przyjęliby u siebie też wszystkich innych kandydatów:

„Dla nas wydarzenie byłoby to zawsze. Powitalibyśmy prezydenta Dudę, powitalibyśmy wszystkich innych kandydatów na prezydenta. Każdy program jest nam bliski, zapraszamy gości, miło było nam też gościć burmistrza Radoszyc, sympatyków. Gościna się udała […] Wiosna jest tolerancyjna dla wszystkich ludzi, wyznań… dlaczego mamy nie gościć kandydata na prezydenta Roberta Biedronia? Jest świetnym mówcą, menadżerem, samorządowcem, jest wrażliwy na tematy społeczne. Pytał się, co doskwiera nam na wsi, co możemy więcej zrobić. Pytań trochę padło, życzymy mu jak najlepszych wyników, a nawet wygranej”– mówił nam Andrzej Ślifierz, właściciel gospodarstwa.

„Wszystkich kandydatów na prezydenta RP serdecznie zapraszamy do naszej gościnnej gminy Radoszyce. Kilkanaście miesięcy temu gościł u nas Władysław Kosiniak-Kamysz, dzisiaj gościł Robert Biedroń. Zapraszamy pozostałych kandydatów. Naprawdę piękne miejsce z mieszkańcami, którzy mają duże serca […] Dużo tematów dotyczyło samorządów, bo jak wiemy, pan Robert Biedroń to były prezydent Słupska, w związku z czym interesuje się samorządem. Były tematy dotyczące oświaty, podatków, subwencji, ale też tematy dotyczące naszej potrawy regionalnej, która mu zasmakowała. Obiecał, że będzie odwiedzał nas częściej” – tłumaczy Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Robert Biedroń wybrał na cel swojej wizyty Wiosnę także z uwagi na nazwę partii „Wiosna”, którą kilkanaście miesięcy temu zakładał. W gminie Radoszyce spróbował on tradycyjnego kugla. Podziwiał też kapliczkę zbudowaną przez mieszkańców.

Następnie kandydat na Prezydenta RP udał się do Stąporkowa. Tam przywitało go wielu mieszkańców, wśród których dominowały osoby młode. Rozmawiano z politykiem o perspektywach miejscowości, a większość młodych podkreślała, że w Stąporkowie nie ma zbyt wielu miejsc do spędzania wolnego czasu. Potem zorganizowano małą sesję zdjęciową przy charakterystycznym pomniku Grzejnika.

W Stąporkowie na kandydata czekało mnóstwo młodych osób

W Stąporkowie Robert Biedroń przed naszą kamerą podsumował swoją wizytę w powiecie koneckim. Zapowiedział także, że w koszuli zakupionej w Końskich wystąpi w debacie TVP, która będzie miała miejsce już w środę –„Mieszkańcy przede wszystkim chcą rozmawiać o swojej przyszłości, o braku perspektyw w tego typu miejscowościach. To dotyczy szczególnie młodych ludzi, którzy dzisiaj licznie mnie tutaj przywitali. Oni oczekują od Państwa by to stworzyło im warunki do zostania tutaj. Jeżeli nie zmieni się klimat społeczny, przede wszystkim politycy, którzy dzielą społeczeństwo to oni będą wyjeżdżali stąd, bo się po prostu duszą, bo nie mają perspektyw, bo Państwo też nie tworzy miejsc pracy w mniejszych miastach, a pandemia pokazała, że te miejsca pracy są słabej jakości. To trzeba zmienić, bo Polska to takie miejscowości jak Końskie, Wiosna, czy Stąporków. W nich trzeba być, politycy powinni je odwiedzać i ze zdziwieniem przyjmuje, że jestem pierwszym kandydatem, który odwiedził tę miejscowość. Czy wystąpię na debacie w TVP w koszuli z Końskich? Tak, pojadę na debatę w koszuli z Końskich. Niech całe Końskie obserwują jak Biedroń w koszuli z Końskich wystąpi na debacie – mówił nam kandydat.

Z powiatu koneckiego lider Nowej Lewicy udał się do Skarżyska-Kamiennej by kontynuować cykl spotkań zaplanowanych w ramach kampanii wyborczej.

Fotogalerie:
Wizyta w Końskich (A. Góral):

Wizyta w Wiośnie (K. Olesiński):

Wizyta w Stąporkowie (P. Malinowski):

 

REKLAMA

2 thoughts on “Robert Biedroń na Konecczyźnie. RELACJA WIDEO

  1. Pingback: Robert Biedroń odwiedził Wiosnę - WIDEORELACJA | TKN24

  2. Pingback: Kosiniak-Kamysz zakończy kampanię wyborczą w Końskich | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *