REKLAMA

Rodzaje i przeznaczenie blach stalowych

Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, ale gruba blacha stalowa lub jej cieńsza wersja odegrała bardzo ważną rolę w dziejach świata. Właściwie każdy człowiek ma w zasięgu wzroku coś, co można określić mianem blachy. Na samym początku warto rozważyć, czym właściwie jest blacha. Każdy potrafi ją sobie wyobrazić, ale czym właściwie różni się od innych wytworów hutniczych? Blacha to metalowy wyrób hutniczy, którego szerokość i długość znacząco przekraczają grubość.

REKLAMA

Rodzaje i przeznaczenie blach
Blachy mają bardzo różnorodne zastosowanie i odnajdują się niemal we wszystkich procesach produkcyjnych artykułów użytku codziennego i nie tylko. Dzięki swoim elastycznym właściwościom blacha jest używana praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki.

REKLAMA

Jest bardzo popularna przy pokryciach dachów. Może przybrać różne kształty, a zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia sprawia, że ich trwałość może wynosić nawet dziesięciolecia. W przemyśle żywnościowym idealnie sprawuje się jako trwałe opakowanie, które zapewnia szczelność i wytrzymałość, potrzebną do zapewnienia nawet kilkuletniej daty przydatności do spożycia.

Sektor motoryzacyjny od zawsze wykorzystuje różnego rodzaju blachy jako obudowy do praktycznie wszystkich najważniejszych komponentów maszyn. Przez ponad 2,5 wieku nikt nie wymyślił lepszego rozwiązania i blachy do dzisiaj są uważane za najważniejszy składnik każdej maszyny. Ze względu na swoje właściwości gięcia oraz wytrzymałości, blachy jeszcze bardzo długo będą wykorzystywane jako główny składnik w praktycznie wszystkich aspektach produkcji maszyn i samochodów.

Blachy ze względu na grubość można podzielić na kilka gatunków:

  • bardzo cienka – bywa nazywana folią, może osiągać grubość rzędu kilku tysięcznych milimetrów,
  • cienka – maksymalna grubość do 5 mm,
  • gruba – minimalna grubość przekracza 5 mm.

Określenia te mogą się różnic ze względu na przyjęte normy.

Czy blacha jest najlepsza?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie. Czy przez tak długi czas nikt nie wpadł na lepsze rozwiązanie? Oczywiście, że wpadano i to wielokrotnie, ale jak na razie blacha jest najlepszym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Aktualnie żaden producent nie może pozwolić sobie na wprowadzenie nowego materiału produkcyjnego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *