REKLAMA

Rok szkolny 2018/2019 na start. Z kamerą odwiedziliśmy nasze szkoły [wideo, zdjęcia]

Dokładnie 2651 uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych w gminie Końskie, kilka tysięcy z pozostałych gmin powiatu koneckiego oraz 1988 w szkołach średnich i 115 w ośrodku w Baryczy rozpoczęło dziś nowy rok szkolny 2018/2019. Do tego trzeba doliczyć kilka tysięcy przedszkolaków, w tym w samej gminie Końskie 900. Z kamerą odwiedziliśmy kilka ze szkół. U nas także znajdziecie fotorelacje z kilku innych placówek. 

REKLAMA

Najradośniej dziś rano było chyba jednak w Grabkowie, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa Kopaniny. To dlatego, że uczniowie mają uczęszczać do starego obiektu już ostatni rok. Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz wiceburmistrz Krzysztof Jasiński zaprezentowali dziś społeczności szkolnej plan nowego budynku. –„W tym roku zdecydowaliśmy się na to by to oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się właśnie w tej szkole w Grabkowie. Nie tylko dlatego, że to szkoła najmniejsza, a chcemy pokazać, że nie ma różnicy w sposobi traktowania przez władze gminne szkoły dużej i małej. Jednak jest to też historyczne wydarzenie, bo jest to pożegnanie. To jest prawdopodobnie ostatni rok kiedy rok szkolny zacznie się na tym placu, przed tym budynkiem, przed czymś co miało być tymczasowe, a co okazało się jak wszystkie prowizorki bardzo długotrwającą inwestycją w oświatę. Zaczyna się bowiem proces budowy nowej szkoły. On rodził się w bólach.” – opowiadał uczniom i rodzicom Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

W Grabkowie burmistrzowie zaprezentowali plan budynku i opowiedzieli o tym, że w pierwszej fazie wybudowany zostanie budynek ośmioklasowej szkoły. W kolejnych latach dostawione mają być do niego: hala gimnastyczna oraz przedszkole. Informacje zostały przyjęte przez rodziców, nauczycieli i uczniów z entuzjazmem, bo stary budynek tak naprawdę nie przystoi szkole w XXI wieku. Z uwagi na mało miejsca nawet gabinet dyrektora został oddany pod klasopracownię, a ten przeniósł się do kontenera ustawionego na szkolnym placu. Oczywiście w kopanińskiej szkole nie zabrakło także zwykłej uroczystości rozpoczynającej rok szkolny. Sławomir Drzazga zarządzający placówką przywitał wszystkich uczniów, nauczycieli i życzył im owocnej pracy w trakcie najbliższych dziesięciu miesięcy. Potem dzieci rozbiegły się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.

Dyrektor Drzazga i wiceburmistrz Jasiński prezentują plan nowej szkoły.

Duże zmiany w trakcie wakacji przeszły cztery inne podstawówki w gminie Końskie. W Nieświniu pod nowe klasopracownie dostosowano pomieszczenia po ośrodku zdrowia, a szkoły w Rogowie, Kazanowie i Modliszewicach są na ukończeniu głębokich termomodernizacji. Prace najsprawniej przebiegły w Modliszewicach, gdzie już dziś cieszono się z praktycznie odremontowanej szkoły. Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wielokrotnie swoją radość wyrażała dyrektor placówki Barbara Makuch. W pozostałych jednostkach remonty zakończą się w ciągu kilku tygodni.

Uczniowie z Modliszewic dziękowali za remont szkoły.

W II Liceum Ogólnokształącym im. Marii Skłodowskiej-Curie rok szkolny rozpoczęło 392 uczniów, a aż 123 z nich pierwszy raz przekroczyło mury „Nowego Ogólniaka”. Uroczystość otworzyło wprowadzenie pocztu sztandarowego, a następnie odśpiewano hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. W pierwszysch słowach dyrektor szkoły Beata Salata nawiązała do 1 września, czyli daty tragicznej w dziejach naszego kraju. –„W weekend 1 września obchodziliśmy szczególną rocznicę, szczególny dzień  w polskim kalendarzu. Dla nas to był dzień weekendowy, piękny, słoneczny, a  dziś możemy spokojnie rozpoczynać czas zajęć szkolnych po wakacyjnej przerwie. Dla ludzi w 1939 roku ta data oznaczała rozpoczęcie II Wojny Światowej. Dla ludzi żyjących w tamtym czasie był to początek okupacji hitlerowskiej. Czerpmy ze wszystkiego dobrodziejstwa, które wywalczyli nam nasi poprzednicy w sposób rozsądny,  świadomy i nade wszystko odpowiedzialny. Tak by upragniona wolność nigdy nie  przeradzała się w samowolę.” – mówiła pani dyrektor.

Następnie pamięć poległych uczczono minutą ciszy, a potem w imieniu starosty koneckiego Bogdana Sobonia głos zabrała Dorota Duda – członkini Zarządu Powiatu Koneckiego.  W II LO, ale i we wszystkich pozostałych szkołach naszego powiatu po oficjalnych uroczystościach odbyły się spotkania klasowe z wychowawcami. Na nich uczniowie otrzymali plany lekcji zgodnie z którymi już od jutra będą uczestniczyć w zajęciach.

My wszystkim uczniom, ale i nauczycielom na nowy rok szkolny 2018/2019 życzymy wiele sił, cierpliwości i po prostu powodzenia!

Galeria zdjęć:

SP Kopaniny:

SP w Modliszewicach:

II LO w Końskich:

ZSP nr 1 Końskie (foto. Mirosław Musiał):

ZSP nr 3 Końskie (foto. Basia Więcław):

Kanada (foto. fanpage ZSP nr 2 w Końskich):

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *