REKLAMA

Rondo w Radoszycach zyskało patronat św. Rocha [wideo, zdjęcia]

W Radoszycach we wtorek doszło do poświęcenia ronda na skrzyżowaniu ulic Koneckiej i Kieleckiej oraz nadania mu imienia św. Rocha wraz z odsłonięciem trzech tablic z nazwą. Takie imię to wynik konsultacji przeprowadzonych z mieszkańcami gminy. 

REKLAMA

W wydarzeniu udział wziął gospodarz – burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala oraz jego zastępca Grzegorz Pakuła, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich – dyrektor Jerzy Wrona i zastępca Monika Słoniewska, członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka oraz poseł na Sejm RP Mariusz Gosek. Uroczystego poświęcenia dokonał proboszcz parafii w Radoszycach ks. Marek Bartosiński.

REKLAMA

W wyniku konsultacji społecznych jednogłośnie, z dwóch propozycji: między Kazimierzem Wielkim, który w czasach piastowskich nadał Radoszycom prawa miejskie, a św. Rochem, wybrano tę drugą. Mieszkańcy kojarzą miejsce, w którym znajduje się rondo, z cmentarzem cholerycznym z XIX wieku, gdzie grzebano zmarłych w wyniku epidemii cholery i ospy, a z którego pozostała tu na pamiątkę kapliczka św. Rocha. Jest to patron chorych na choroby zakaźne, ale także aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów.

– ,,Dziś, 16 sierpnia, ważny dla nas dzień. To było takie ukoronowanie tego co było rozpoczęte kilkanaście lat temu, mianowicie – wyczekiwana budowa drogi wojewódzkiej wraz z rondem w Radoszycach. Przypominam państwu, że o tym się mówiło ponad trzydzieści lat. Zostało to zrealizowane półtora roku temu. Dziś, po konsultacjach z mieszkańcami, nadaliśmy  patronat temu rondu – rondo św. Rocha. Wiecie doskonale czemu, jest tu kapliczka św. Rocha nieopodal, dlatego mieszkańcy tak wybrali „– mówił o wydarzeniu burmistrz Miasta i Gminy Radoszyce, Michał Pękala.

Rondo powstało na drodze 728, która łączy ze sobą dwie gminy i jest punktem zbieżnym dla czterech dróg do miejscowości Plenna,  Radoszyce, Smyków i Łopuszno. Wyposażone zostało w chodniki, ale też w ścieżki rowerowe. O wydatkach poczynionych na ten cel i źródłach, opowiada włodarz: – ,,Koszt to aż ponad 50 mln. zł. Największa dotacja pochodziła z funduszy zewnętrznych z Unii Europejskiej, 85%, reszta pochodziła z budżetu Zarządu Województwa, za co serdecznie dziękujemy, jak i z budżetu gminy Radoszyce, za co dziękuję radnym, że przeznaczyli 500 tys. zł żeby wykonać tak bezpieczny trakt” – mówił Pękala.

Uroczystość nadania nazwy św. Rocha rondu w Radoszycach.

W otwarciu wzięli udział okoliczni mieszkańcy, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoszycach, pracownicy  jednostek administracji. Inwestycja już od półtora roku służy mieszkańcom, jak i przejeżdżającym tamtędy. Jest to bardzo ważna droga dla transportu, samochodów ciężarowych i dostawczych. Dzięki powstałemu w tym miejscu rondu jest bezpieczniej dla pieszych, a kierowcy mają możliwość skorygować trasę przejazdu, nawracając lub w prostszy sposób dokonując skrętów. Przed modernizacją drogi tworzyły ze sobą ostry kąt, który wyraźnie utrudniał manewry długim pojazdem, a także włączanie się do ruchu w sposób bezpieczny.

-,,Przed budową ronda nie mieliśmy tutaj dobrego skrzyżowania. Pewnie państwo pamiętacie, że co roku trzeba było łatać dziury. Niestety było to nienormatywne skrzyżowanie. Raz, że ono się kruszyło, druga sprawa – było niebezpieczne dla podróżujących. Nie było, szanowni państwo, chodników, nie było ścieżek bitumicznych, a co gorsze, niestety były duże koleiny na tym trakcie drogi wojewódzkiej. […] Duże niebezpieczeństwo ze strony podróżujących,  duże niebezpieczeństwo dla dzieci, bo na tym trakcie podróżowały dzieci do szkół, np. w Kapałowie. […] Stąd jest to ważna, kluczowa inwestycja na terenie miasta i gminy Radoszyce.” – dodaje burmistrz.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Wrona przewiduje zakończenie remontów dróg w gminie Radoszyce w momencie, gdy przebudowany zostanie ostatni zaplanowany odcinek trasy 728 od Plennej do drogi krajowej 74. Przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich zapewnia, że remont traktu jest ujęty w najbliższych planach tej jednostki.

Zdjęcia (G. Tysiąc):

REKLAMA

6 thoughts on “Rondo w Radoszycach zyskało patronat św. Rocha [wideo, zdjęcia]

 1. Monika pisze:

  zobaczycie tego goska przydupasa nawet nie potrafi się wypowiedziec

 2. aaa pisze:

  ciekawe ile proboszcz zażyczył sobie kasy za poświęcenie bo chyba nie za darmo

 3. TVPropaganda pisze:

  Dobrze że nie św. Kaczora bo elektorat pisowski by tam modły odprawiał.

 4. M pisze:

  poły radoszyckie

 5. Ktokolwiek widział pisze:

  Gdyby tak uroczyście otwierali przygotowane działki pod inwestycje, żeby mógł powstać jakiś duży zakład pracy. Bawią się tylko w kółko w odsłonięcia tablic upamiętniających. Proponuję na przyszłe wybory samorządowe wybierać zupełnie nowych radnych i obcego nieznanego kandydata na burmistrza Radoszyc.

 6. aaa pisze:

  no a tam wyznawców pisu 100% ,ale jeszcze im bokiem wyjdżie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *