REKLAMA

Rowerowe wspomnienie Mariana Jankowskiego [wideo, zdjęcia]

W sobotę w gminie Radoszyce odbył się rajd rowerowy „Radoszycka Szprycha”. W tym roku po raz pierwszy przybrał on formę Memoriału śp. Mariana Tadeusza Jankowskiego, który był twórcą tego wydarzenia. Jankowski będący wieloletnim dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich oraz samorządowcem zmarł w czerwcu tego roku. 

REKLAMA

Marian Jankowski „Radoszycką Szprychę” zapoczątkował kilka lat temu działając w Stowarzyszeniu Kuźnia Radoszycka oraz Gminnym Klubie Cyklistów RANAR. Mieszkańcy gminy, ale i przyjaciele zmarłego spoza regionu chętnie brali udział w tym wydarzeniu. Teraz po śmierci organizatora wspomniane stowarzyszenie oraz gmina postanowiły niejako przekształcić rajd w Memoriał śp. Mariana Tadeusza Jankowskiego –„To była oczywista decyzja by uczcić pamięć naszego kochanego przyjaciela Mariana w taki sposób w jaki on najbardziej lubił spędzać czas. Zastanawialiśmy się nad datą i postanowiliśmy, że 'Szprycha’ będzie odbywać się w weekend po urodzinach Tadeusza, które przypadają na 8 września – oczywiście  o ile pogoda na to pozwoli” – mówi nam Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

W sobotę o godzinie 11:00 uczestnicy rajdu spotkali się na stadionie Partyzant przy ulicy Krakowskiej w Radoszycach. W wydarzeniu udział wzięła też najbliższa rodzina zmarłego samorządowca z jego siostrą na czele. Na przybyłych czekały pamiątki związane z „Radoszycką Szprychą” – specjalne przypinki, okolicznościowe koszulki, gadżety rowerowe.

REKLAMA

O godzinie 11:15 około 35 uczestników wyruszyło na trasę przez Pakuły, Szóstaki, Nadworów, Sęp, Wilczkowice, Momocichę, następnie okrążenie zalewu ,,Antoniów”, a metę usytuowano w miejscu startu, czyli na stadionie. Tam na wszystkich czekał regeneracyjny ciepły posiłek. Na trasie do grupy dołączyło jeszcze kilkadziesiąt osób.

Przez całą drogę rowerzystom towarzyszyła świetna pogoda –„Wiem i czuję, że Marian jest z nami. Nawet dzisiaj jest ta pogoda. On zawsze marzył o idealnej pogodzie na rower. Mówił mi – wiesz Michał albo jest za gorąco, albo za zimno, wieje, czy pada deszcz. A dzisiaj szanowni Państwo jest pogoda idealna. Marian wiemy i dziękujemy, że czuwasz nad nami” – mówi burmistrz Pękala.

Wiadomo, że w przyszłych latach odbywać będą się kolejne edycje Memoriału Mariana Tadeusza Jankowskiego. Już dziś gmina Radoszyce zapowiada konkurs na scenariusz kolejnego tego typu wydarzenia, a nagrodą główną w nim będzie wysokiej klasy rower.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *