REKLAMA

Rozpoczęła się częściowa termomodernizacja internatu w Baryczy [wideo, zdjęcia]

Od kilku dni trwa termomodernizacja północnej części elewacji internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. W ostatnich latach rozważano budowę nowego budynku lub gruntowny remont obecnego, na razie jednak nie wiadomo jaka finalnie zapadnie decyzja. Szkoła nie chce czekać i działa na własną rękę. Przy współpracy z firmą Henkel oraz dzięki środkom ze Starostwa Powiatowego w Końskich możliwa była częściowa termomodernizacja obiektu.

REKLAMA

„Wiadomo, że budynek jest wiekowy i stary, więc należy go ciągle w jakimś standardzie utrzymywać, ponieważ mieszkają tutaj uczniowie. Wakacje sprzyjają tego typu remontom, więc próbowaliśmy zrobić elewację, docieplenie budynku dzięki firmie Henkel i Starostwu Powiatowemu w Końskich. Henkel nam pomógł z asortymentem, starostwo wspiera nas środkami finansowymi jako organ prowadzący” – mówił nam dyrektor Jan Słuszniak.

Firma Henkel przekazała asortyment o łącznej wartości około 17 tysięcy złotych, natomiast Zarząd Powiatu Koneckiego dla ośrodka wygospodarował 50 tysięcy złotych.

REKLAMA

Prace obejmą wymianę okuć, rynien i pasa nadrynnowego. Na nowe zamienione zostaną dwie pary drzwi i pięć okien. Zostanie także wymieniona kostka chodnika wokół internatu na powierzchni około 80 metrów kwadratowych. Remont trwa od kilku dni i ma zakończyć się jeszcze zanim zakwaterowana zostanie młodzież na nowy rok szkolny.

Co ciekawe podczas usuwania starego tynku odnaleziono zabytkową tablicę żołnierzy z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, szeroko o tym informowaliśmy TUTAJ.

Przypominamy, że przy SOSW Barycz miał także powstać nowy internat, jednak na jesieni poprzedniego roku oraz na początku obecnego nie udało się korzystnie rozstrzygnąć przetargów na jego budowę, mimo rządowego wsparcia. Później Zarząd Powiatu zaniechał starań o nowe dofinansowanie w związku z sytuacją epidemiczną.

Jakiś czas temu starosta konecki Grzegorz Piec poinformował nas, że zamiast postawienia nowego budynku na potrzeby internatu za około 8 milionów złotych do rozważenia jest kwestia tańszego, ale równie efektywnego, kompletnego remontu obecnego budynku. Powodem takich rozważań jest niewielka ilość przebywających tam dzieci. Do tematu internatu w Baryczy z pewnością będziemy jeszcze w przyszłości wracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *