REKLAMA

Rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty. Na początek tradycyjnie język polski [wideo]

Dziś uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z całej Polski, także z powiatu koneckiego, rozpoczęli próbne egzaminy ósmoklasisty. Jako pierwszy uczniowie rozwiązywali arkusz z języka polskiego. O swoich odczuciach po sprawdzianie opowiedziała nam młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich.

REKLAMA

Do wyboru ósmoklasiści mieli dwa tematy pracy pisemnej. Pierwszy brzmiał „W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia”. Tutaj trzeba się było odwołać do jednej z obowiązkowych lektur oraz innego utworu literackiego. Drugi z tematów to „Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię podczas spotkania, że w życiu warto podejmować ryzyko”. Tutaj trzeba było się wykazać dobrą znajomością jednej z obowiązkowych lektur.

A jak poszło uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich?

REKLAMA

„Poszło mi bardzo dobrze. Wpadłam w temat, ponieważ był tekst „Pana Tadeusza”, a ja bardzo dobrze go znam i jestem bardzo zadowolona. Trzeba było wykazać się znajomością lektury, bo trzeba było uporządkować chronologicznie wydarzenia lub opisać postać. Problemy sprawiły mi zadania na interpunkcję. Myślę, że będę mieć około 85%” – opowiada nam Alicja.

„Wydaje mi się, że w porządku. Tylko, że była lektura „Pan Tadeusz”, której się nie spodziewaliśmy, bo była na próbnym w tamtym roku. Raczej było prosto, nie sprawiło mi to większych problemów. Wydaje mi się, że główny egzamin będzie łatwiejszy. Myślę, że na tym będę mieć 70-80%” – mówi nam Kasia.

„Wydaje mi się, że bardzo dobrze. Nie pamiętam tematu rozprawki. Był taki stres, że aż zapomniałam. Jakichś wyjątkowych problemów nic mi nie sprawiło. Trzeba było wybrać odpowiednią kolejność zdarzeń z „Pana Tadeusza”, napisać zaproszenie i chyba to najgorzej mi poszło. Myślę, że będę mieć między 60 a 80%. Wydaje mi się, że przyszły egzamin będzie łatwiejszy, bo próbne są po to, żeby przygotować na te ewentualne trudności” – przyznaje Małgosia.

W powiecie koneckim do egzaminów zgłoszono 652 uczniów, nie wszyscy jednak muszą do nich przystąpić – próbne egzaminy są dobrowolne. Tylko w gminie Końskie mamy 285 ósmoklasistów. W gminie Stąporków to 95 uczniów, niewiele mniej w gminie Radoszyce – 93. Ponadto w gminie Fałków – 45 osób, Gowarczów – 42, Smyków – 34, Słupia Konecka – 31, a najmniej w gminie Ruda Maleniecka – 27.

Mimo epidemii CKE zakładało organizację próbnych sprawdzianów w warunkach jak najbardziej zbliżonych do nadchodzących, właściwych egzaminów, czyli w trybie stacjonarnym. Oczywiście towarzyszą temu obostrzenia epidemiczne i wytyczne sanitarne.

Już jutro uczniowie ze szkół podstawowych będą zmagać się z matematyką, a pojutrze napiszą próbny egzamin z języka obcego.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *