REKLAMA

Rozpoczyna się Konecki Wrzesień 2017 – zobacz co w programie [wideo]

W sobotę o godzinie 15.30 rozpoczną się główne obchody Koneckiego Września 2017. Już po raz 27 będziemy oddawać cześć wszystkim bohaterom ziemi koneckiej, którzy niejednokrotnie za naszą wolność poświęcili swoje życie.

REKLAMA

„To ważne wydarzenie i tak naprawdę największa kombatancka, patriotyczna impreza na terenie Miasta i Gminy Końskie z udziałem wielu środowisk, ale szczególnie Kombatantów Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy Września 1939 roku. W tym roku obchody rozpoczynamy w sobotę w godzinach popołudniowych spotykamy się na parkingu przy Kościele św. Anny i przemaszerujemy wspólnie na cmentarz pod Pomnik Partyzantów. Tam odbędzie się Apel Poległych, w którym wezmą udział przedstawiciele wszystkich środowisk, które wymieniałem wraz z Kompanią Honorową Kieleckiego Wojska. W trakcie uroczystości wystąpi młodzież ze szkoły w Stadnickiej Woli oraz aktor Teatru Starego Bogdan Brzyski. Ta część odbędzie się na cmentarzu, natomiast około godziny 18.00 w Bibliotece Publicznej spotkamy się w ramach wieczoru wspomnień z udziałem między innymi dr Marka Jedynaka, który przekaże informacje na temat zabójstwa majora Bolesława Czerwińskiego pseudonim Wir. Również chciałbym zaprosić na premierę książki, którą wydało Arsilibris autorstwa Wojciecha Zawadzkiego – <<Tajemnice Diablej Góry>>” – mówi wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

Książka <<Tajemnice Diablej Góry>> to historia wyklętej miłości Stefanii Firkowskiej i Tadeusza Bartosiaka, a jej premiera w bibliotece może być wydarzeniem niezwykle ciekawym – choćby ze względu na powiązania autora, jak i bohaterów tego dzieła z ziemią konecką.

REKLAMA

W niedzielę uroczystości związane z Koneckim Wrześniem rozpoczną się o godzinie 9.30 od uroczystej mszy świętej polowej przy Kolegiacie św. Mikołaja. Tuż po niej wystąpi aktor Bogdan Brzyski oraz młodzieżowy zespół „Pasja”.  Natomiast na godzinę 17.00 w Parku Miejskim zaplanowano efektowny koncert pieśni patriotycznych pt. „Gdzie są chłopcy z tamtych lat…”. W nim również weźmie udział słynny aktor. Na to wydarzenie zaprasza jego główna organizatorka Anna Wiaderna, pracująca w koneckim Domu Kultury. – „W trakcie tego koncertu na scenie zamontowany zostanie duży ekran, na który przygotowaliśmy film z okresu walk partyzanckich na naszym koneckim terenie, zgrupowań znanych choćby Antoniego Szwieca Robota, Antoniego Hedy Szarego, czy wreszcie Hubala. Upamiętniliśmy filmowo też miejsca pamięci z koneckiego cmentarza. Wokaliście zaprezentują się w strojach z lat 39-44 partyzantki i Powstania Warszawskiego. Wyśpiewają znane wszystkim utwory z tamtego okresu, ale nie tylko – to niespodzianka. Przygotowaliśmy dla publiczności śpiewniki by mogła ona czynnie uczestniczyć w koncercie i wspólnie śpiewać. Zachęcam jeszcze raz do udziału w tym wielki wydarzeniu.”  – mówiła nam Wiaderna.

Do włączania się we wszystkie punkty programu Koneckiego Września 2017 zachęca także Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie. –„Proszę Państwa serdecznie zapraszam w imieniu władz samorządowych miasta i gminy Końskie, ale również środowiska kombatanckiego na tegoroczne uroczystości Koneckiego Września. W sobotę i niedzielę te uroczystości gromadzą mieszkańców miasta i gminy, którym droga jest pamięć o przeszłości i droga jest idea by uczestnictwem odnotować szacunek dla tej przeszłości i wartości przez nią reprezentowanych. W sobotę pod Pomnikiem Partyzantów, w niedzielę na uroczystej mszy świętej i na koncercie możemy się spotkać by razem nie tylko powspominać, ale i oddać cześć bohaterom tamtych dni i przywołać pamięć tamtych wydarzeń. Zapraszam.”  

Godzinowy program Koneckiego Września 2017 znajdą Państwo poniżej:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *