REKLAMA

Ruda Maleniecka: Bezpieczna droga na cmentarz [wideo, zdjęcia]

O to, by na cmentarz znajdujący się przy skrzyżowaniu dróg krajowych 74 i 42 można było dotrzeć bezpiecznie mieszkańcy, ale i włodarze gminy Ruda Maleniecka prosili i starali się od wielu lat. Teraz nareszcie można ocenić: misja ta została zakończona pozytywnie! 

REKLAMA

„Ta inwestycja była od lat wyczekiwana. W tym roku będzie już naprawdę bezpieczne dojście do naszego parafialnego cmentarza. Ta inwestycja miała być wykonana w roku ubiegłym, ale z przyczyn związanych z wykonawcą opóźniła się o dokładny rok. Teraz jest już w całości wykonana i będzie można spokojnie w nadchodzące Święto Zmarłych dojść do cmentarza” – cieszy się Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka.

Obsuwa czasowa spowodowana była… brakiem rąk do pracy w firmie, która początkowo podjęła się wykonania ciągu pieszo-rowerowego od Rudy Malenieckiej do cmentarza wzdłuż drogi krajowej 42 –„Wykonawca, który zaczął realizować tę inwestycję skarżył się na brak ludzi i wycofał się. Musiał być ogłoszony ponowny przetarg i inwestycja czasowo się przesunęła. Na szczęście wykonawca, który wygrał postępowanie sprężył się i wykonał to zgodnie z planem” – mówi wójt Kuca.

REKLAMA

Głównym inwestorem była tutaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale duży udział miała też gmina Ruda Maleniecka. Przede wszystkim to jej włodarze lobbowali i „wychodzili” tę budowę. Gmina bezpłatnie użyczyła też grunty pod budowę, a w ramach projektu wielkiej rewitalizacji wykona oświetlenie na całym odcinku od Rudy do cmentarza. Do pełni szczęścia i pełni bezpieczeństwa brakuje już tylko uruchomienia sygnalizacji świetlnej na krzyżówkach rudzkich. Wiadomo jednak, że to także nastąpi lada dzień –„Sygnalizacja na pewno poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu K74 i K42. To główny cel – chodzi o bezpieczeństwo. Czas realizacji przewidziano do końca roku, ale z tego co mamy informację to będzie to zrealizowane do końca listopada. Niebawem więc sygnalizacja ruszy i na pewno poprawi bezpieczeństwo na krzyżówkach” – mówi wójt Leszek Kuca.

Natomiast w perspektywie kolejnych lat droga krajowa 74 ma zmienić się w dwupasmową drogę ekspresową, a krzyżówki staną się zupełnie bezkolizyjnym skrzyżowaniem wielopoziomowym.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *