REKLAMA

Ruda Maleniecka: Trwa rewitalizacja cmentarza wojennego [wideo, zdjęcia]

Rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją cmentarza wojennego z lat 1914-1915, który znajduje się w Rudzie Malenieckiej przy drodze krajowej 42. Roboty są częścią wielkiego projektu rewitalizacji centrum Rudy Malenieckiej. 

REKLAMA
REKLAMA

Cmentarz jest hołdem dla żołnierzy obcych armii. Według informacji przekazywanych przez konskie.org.pl spoczywa tam 35 żołnierzy armii rosyjskiej, 2 niemieckiej i 1 austro-węgierskiej. Na małym placu znajduje się około 21 mogił i 17 krzyży. Pierwotnie cmentarz obejmował ok. 30 mogił z drewnianymi krzyżami i tablicami. W okresie międzywojennym był on pod opieką miejscowej szkoły, której uczniowie usypali Mogiłę Nieznanego Żołnierza, na niej zaś stanął duży, około trzymetrowy drewniany krzyż.

REKLAMA
REKLAMA

To miejsce obecnie przechodzi odświeżenie. Jak informuje nas wójt gminy Ruda Maleniecka Leszek Kuca w ramach projektu rewitalizacji całej miejscowości nowe oblicze zyska i ten historyczny obiekt. Cmentarz będzie miał nowe ogrodzenie, wyremontowany będzie chodnik, który znajduje się na jego terenie. Wykonawca odrestauruje także krzyże i tabliczki mówiące o poszczególnych mogiłach.

Nienaruszony ma być za to krzyż na Mogile Nieznanego Żołnierza. Gmina uznała ten obiekt za mający dużą wartość historyczną i sentymentalną. Zostanie on wyłącznie zabezpieczony.

Projekt odnowy cmentarza realizuje firma „BUDO-KRIS” Usługi Remontowo-Budowlane z Chęcin. Ogólny koszt zadania wyniósł 44.280,00 zł, z czego 80 % stanowiło dofinansowanie uzyskane z Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *