REKLAMA

Rynek ma być skończony szybciej. Co z pomnikiem Kościuszki? [wideo]

Firma Granit Dariusz Pylak deklaruje zakończenie robót na rynku w Końskich przed umownym terminem. Wiemy też, że pomnik Tadeusza Kościuszki prawdopodobnie nie zmieni swojej lokalizacji.

REKLAMA
REKLAMA

„Według deklaracji wykonawcy nie będziemy czekać na użytkowanie rynku aż do połowy listopada. Wykonawca jest zainteresowany tym by skończyć rynek wcześniej. Być może uda się to do końca wakacji, być może przeciągnie się to na wrzesień. Na pewno jednak nie będzie to do listopada”  – informuje Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy w Końskich.

Na płycie kończą się ostatnie prace ciężkie i roboty ziemne, a przed wykonawcą już głównie detale i wykończenia  –„Dzisiaj najważniejsze rzeczy dotyczące infrastruktury podziemnej są już wykonane. To co nas czeka to prace nawierzchniowe przy budowie i odtworzeniu nawierzchni. Pewne elementy związane z odtworzeniem zarysów dawnego annotargu z oznaczeniem i instalacją elementów żeliwnych w obszarze dawnej studni, ale również dokończenie budowy fontanny i czeka nas jeszcze instalacja całej małej infrastruktury: ławek, oświetlenia, koszy. Będą też nasadzenia drzew i będzie ich całkiem sporo” – tłumaczy Obratański.

REKLAMA
REKLAMA

Coraz bardziej prawdopodobnym jest, że ważny dla Konecczan posąg przedstawiający Tadeusza Kościuszkę na koniu nie zmieni swojej lokalizacji mimo wcześniejszych zapowiedzi o próbach przesunięcia go w bardziej reprezentacyjne miejsce  –„Dzisiaj jestem umówiony z wykonawcą generalnym rynku, który ma dostarczyć ekspertyzę co do stanu faktycznego samego monumentu. Ta ekspertyza odpowie nam na pytanie czy możemy bez ryzyka poddać zabiegowi przesunięcia zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i opinią konserwatora zabytków, czy też powinniśmy z tego zrezygnować w trosce o zachowanie bezpiecznego tego pomnika, bo jeżeli się okaże, że stan techniczny mógłby spowodować, że w wyniku próby przesunięcia pomnik przestanie istnieć to chcielibyśmy tego uniknąć. Na dzisiaj więcej szans jest na to, że ten pomnik pozostanie w tym miejscu niż będzie przesunięty” – tłumaczy burmistrz Obratański i po chwili dodaje również  –„Słuchamy głosów społeczeństwa i generalnie niewielu osobom przeszkadza obecna lokalizacja, chociaż z punktu widzenia urbanistyki jest mało logiczna i nie jest opisana regularnymi kierunkami geograficznymi. Jest jednak pewne przywiązanie do tej lokalizacji i jeżeli potwierdzi to ekspertyza to tak to zostanie”. 

A kiedy tylko znany będzie dokładny termin oddania koneckie rynku do użytku z pewnością Państwa o nim poinformujemy.

Zdjęcia:

REKLAMA

6 thoughts on “Rynek ma być skończony szybciej. Co z pomnikiem Kościuszki? [wideo]

 1. Kamil pisze:

  Podobno o tym ze drzewa maja zostać na skwerku ale tylko w pobliżu kościoła zdecydował ksiądz proboszcz.

 2. Mario pisze:

  Takiej decyzji oczekiwałem co do przestawiania pomnika, ryzyska, sensowności tego zabiegu jak i zbędnych kosztów. Jest spójna i logiczna. Najważniejsze to pobudzić ruch przedsiębiorczości w nowej odsłonie i nowych realiach a nie skupianiem się na pomniku czy będzue stał jak teraz czy inaczej. to dla społeczeństwa sprawa drugorzędna. Mamy 30letnie zaniedbania w rozwoju gospodarczym i konkurencyjności turystycznej regionu. Najważniejsze to tworzenie marketingu w tym zakresie i skupianie się na gospodarce…

 3. Dudu pisze:

  Postawić pomnik Jarosława aby plebs pisowski zasiłkowy mógł oddawać mu hołd

 4. M pisze:

  Dudu czy jak Ci tam. Nie jestem z pisu, ale hamstwa nie zdzierżę. Więc…- sam jesteś pleps i to prymitywny …
  Jak było w jednym ze znanych filmów powiedziane „pan nie kwalifikujesz się nawet do sądu dla ludożerców…itd.” Trochę szacunku do ludzi bo niejeden z nich, których tak określasz przeżył w życiu znacznie więcej od ciebie”

 5. miejscowy pisze:

  Do M…no co ty..Dudu wyrazil swoją opinie bo może,wolno mu,,jak ciebie obraża zdanie innych ludzi na temat np. wodza bez instrumentów władzy to twoja sprawa..chamstwa nie zauważyłem w jego wypowiedzi.A na pis głosuje rzeczywiście Polski plebs..cokolwiek to słowo znaczy…bo jednak mamy w naszym kraju jak w każdym innym plebs..niestety co widać szczególnie na targu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *