REKLAMA

Rząd łagodzi obostrzenia. Po weekendzie otwarte galerie, instytucje kultury, żłobki i przedszkola

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas środowej konferencji prasowej zapowiedzieli wprowadzenie kolejnego etapu łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią. Po weekendzie majowym otwarte zostaną galerie handlowe, czy niektóre instytucje kultury. Od 6 maja wrócić do pracy mają żłobki i przedszkola. 

REKLAMA

Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

„Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy. Na pewno nie przejęliśmy jej w pełni. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale może być też tak, że będzie potrzebny krok wstecz”  – mówił we wstępie premier Mateusz Morawiecki.

Bardzo ważną informacją dla rodziców było przekazanie komunikatu dotyczącego żłobków i przedszkoli – „Zachęcamy by jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola” – mówił premier.

REKLAMA

Od 6 maja rząd dopuści możliwość organizowania pracy i opieki w żłobkach i przedszkolach. Prawdopodobnie ze zwiększonymi rygorami bezpieczeństwa higienicznego i mniejszą liczbą dzieci w oddziałach – wszystkie szczegóły mają pojawić się na rządowych stronach internetowych. 

Jednocześnie rząd deklaruje, że tam gdzie niemożliwe będzie zapewnienie opieki dzieciom w żłobkach i przedszkolach tam rodzice dalej otrzymywać będą zasiłki opiekuńcze.

Zanim przedstawiono kolejne wytyczne dotyczące luzowania obostrzeń głos zabrał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski  – „Więcej osób zdrowieje niż ulega zakażeniom. Z tego się niezwykle cieszymy i chcemy by w tym kierunku to przebiegało” – mówił minister Szumowski

Następnie przedstawiono plan luzowania obostrzeń epidemicznych na najbliższe dni:

Od 4 maja otwarte będą hotele i miejsca noclegowe. 

Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe – na 15 m2 w jednym sklepie będzie mogła być 1 osoba. Zasada nie dotyczy korytarzy. Zamknięte będą dalej strefy żywieniowe (restauracje) i kulturalne (np. kina). 

Od 4 maja dostępna będzie w pełni rehabilitacja. 

Od 4 maja otwarte zostają instytucje kultury – biblioteki, muzea, galerie sztuki. Tutaj decyzję podejmować będą jednostki prowadzące dane instytucje po konsultacjach z Sanepidem. 

Od 4 maja prawdopodobnie również markety budowlane będą mogły działać w weekendy (do tej pory nie było to możliwe).

Od 6 maja rząd dopuści możliwość organizowania pracy i opieki w żłobkach i przedszkolach.

Prawdopodobnie od połowy mają otwarte zostaną gabinety kosmetyczne, fryzjerskie i inne. Od około 20 maja możliwa będzie organizacja różnych wydarzeń do 50 osób. Oczywiście pod warunkiem, że zagrożenie epidemiczne nie wzrośnie. 

Rząd zastrzega, że luzowanie obostrzeń może przyspieszyć, ale może i spowolnić. 

Minister Łukasz Szumowski mówił także, że najbliższe dni to próba uruchomienia ochrony zdrowia – gabinetów lekarskich, dentystycznych i tym podobnych. 

Cały czas w Polsce obowiązuje zakaz gromadzenia się. Należy zasłaniać nos i usta oraz zachowywać bezpieczną odległość od innych osób.

REKLAMA

One thought on “Rząd łagodzi obostrzenia. Po weekendzie otwarte galerie, instytucje kultury, żłobki i przedszkola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *