REKLAMA

Rząd luzuje obostrzenia. Lista zmian

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił zmiany w obostrzeniach, które będą obowiązywać od 6 czerwca.

REKLAMA

Minister Adam Niedzielski przedstawił zmiany w obostrzeniach. Foto: Ministerstwo Zdrowia

Luzowanie obostrzeń nastąpi kolejno w dwóch etapach od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia. Są to plany, które mogą być zmieniane w zależności o sytuacji epidemiologicznej. Minister zdrowia zapowiedział, że wakacyjny model reżimu sanitarnego zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu.

 

REKLAMA

Wśród najnowszych zmian znalazły się:

  • możliwość organizacji targów, konferencji i wystaw (1 osoba na 15 m kw.)
  • otwarcie sal zabaw dla dzieci (1 osoba na 15 m kw.)
  • zwiększenie limitu osób na imprezach i zgromadzeniach zorganizowanych do 150 osób (do tej pory 50 osób)
  • 75 proc. obłożenia danego transportu zbiorowego z obowiązkiem zakrywania ust i nosa

Do przedstawionych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Jeżeli ktoś jest zaszczepiony nie będzie liczony w limitach hotelowych, konferencyjnych itd. „Chcemy przede wszystkim zachęcać w ten sposób do szczepienia, bo ono będzie pewnego rodzaju przepustką do tego, żeby uczestniczyć we wszystkich tych zdarzeniach, bo po prostu limity tych osób nie dotyczą” – mówił na dzisiejszej konferencji minister Niedzielski.

Organizator imprezy, czy wydarzenia będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy dana osoba została zaszczepiona. „Osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, żeby nie być liczoną do limitów obowiązujących musi to udowodnić. Na tę chwilę jedyną możliwością wykazania będzie wydruk i przedstawienie go organizatorowi” – informował Niedzielski. Po 10 czerwca proces ten ma usprawnić specjalna aplikacja.

Dyskoteki i kluby nie zostaną na razie otwarte. „Teraz rzeczywiście jeszcze nie podjęliśmy takiej decyzji. Myślę, że tutaj będzie trzeba w większym stopniu przypilnować reżimu sanitarnego, czyli chociażby obecności osób, które są zaszczepione, weryfikowania limitów. To są jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca, żeby taką decyzję podjąć” – tłumaczył szef resortu zdrowia.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *