REKLAMA

Rząd przekazał ponad 2 miliony złotych na Ośrodek w Baryczy [wideo, zdjęcia]

Po 1,5 roku starań Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy otrzymał ponad dwa miliony złotych środków z rezerwy budżetu państwa na rozbudowę internatu. Cały projekt ma pochłonąć około 5 milionów złotych – połowa to przekazane dziś dofinansowanie, resztę jakiś czas temu zabezpieczył powiat konecki, który jest organem prowadzącym dla ośrodka. 

REKLAMA

– „Z dumą pragnę ogłosić, że pan Prezes Rady Ministrów pan Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie w dniu dzisiejszym w sprawie przyznania środków na rozbudowę specjalnego ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy na budowę internatu. Kwota która została przekazana z rezerwy budżetu państwa to 2 miliony 425 tysięcy, 359 złotych i 9 groszy. Myślę, że ta kwota walnie przyczyni się do rozbudowy ośrodka i poprawy standardu pracy wychowawców ale też przede wszystkim życia i tego jak funkcjonują wychowankowie ośrodka w Baryczy” – przedstawił decyzję Doradca Prezesa Rady Ministrów Bartłomiej Orzeł.

REKLAMA

Pełna kwota przedsięwzięcia to 4 miliony 647 tysięcy i 6 złotych. Jest ona przeznaczona na pokoje dla niepełnosprawnych, cztery świetlice, jadalnię, kuchnię, dwie izolatki, salę telewizyjną, gabinet dla pielęgniarki. Przy obiekcie powstać ma też parking -„O środki do Prezesa Rady Ministrów zawnioskował powiat konecki za pośrednictwem wojewody, jest to standardowa procedura” – tłumaczy Orzeł.

Inwestowanie na terenach wokół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy przez długi czas nie było możliwe ze względu na to że należały one do Lasów Państwowych. Dzięki staraniom byłego starosty koneckiego Andrzeja Lenarta udało się przekazać je do zarządu powiatu koneckiego.

Otrzymano je w zamian za drogę leśną którą przekazała powiatowi koneckiemu jako darowiznę Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek w lutym 2018 roku.

Operację wspierało Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty z kuratorem Kazimierzem Mądzikiem na czele.

Dzięki tym staraniom, w maju 2018 roku wydano decyzję projektu budowy i rozbiórki i udzielenia pozwolenia na budowę i rozbiórkę dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy obejmującą: rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku internatu oraz budowę hali widowiskowej.

Cała historia opisana jest szczegółowo tutaj.

Przekazane w poniedziałek pieniądze z rezerwy budżetu państwa oraz zabezpieczona kwota już przez nowe władze powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele mają wystarczyć na inwestycje w internat. Przypomnijmy, że stworzone zostały już plany przebudowy budynku.

Plany i wizualizacje nowego internatu już są.

Jakiś czas temu stworzono także plany budowy hali – o tych dokumentach więcej TUTAJ. Jednakże obiekt sportowy będzie musiał jeszcze poczekać na realizację. Prawdopodobnie więc w najbliższych miesiącach dojdzie do realizacji wielkiej inwestycji w Baryczy, o którą od lat starały się władze powiatu koneckiego i województwa świętokrzyskiego. Do tematu będziemy powracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *