REKLAMA

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. To częściowy lockdown!

Rząd RP wprowadza kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Zamknięcie niektórych sektorów życia społecznego, czy gospodarczego można nazwać już kolejnym lockdownem. O wszystkich nowych zasadach piszemy poniżej. Przypominamy też te wcześniej narzucone związane z czerwoną strefą. 

REKLAMA

„Musimy zahamować przyrosty zakażeń. Obostrzenia, o których powiem będą miały skutek za 10-14 dni. Jeżeli one nie zadziałają będziemy musieli dokonywać dalszego zamknięcia życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”  – rozpoczął piątkową konferencję prasową Premier RP Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Według przekazanych danych cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. Kluczowa zmiana od poniedziałku – Szkoła Podstawowa w klasach od 4 do 8 będzie działać w trybie zdalnym. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe również cały czas i w całości będą pracować w trybie zdalnym (w całym kraju, także w powiecie koneckim).

Do godziny 16:00 młodzież do 16 roku życia będzie mogła wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych. Gastronamia od soboty funkcjonować ma tylko na wynos i na dowóz. Podobnie bary i puby. W sklepach 5 osób na 1 kasę  lub 1 osoba na 15 m2 w placówkach powyżej 100m2.

Zgromadzenia będą mogły odbywać się tylko do 5 osób. Osoby powyżej 70 roku życia, które nie świadczą pracy mają nie wychodzić z domów. Zakaz dotyczy wszystkich seniorów za wyjątkiem wychodzenia w celu: wykonywania czynności zawodowych; zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w obrzędach kultu religijnego.

Rząd dokonał zamknięcia sanatoriów. W dalszym ciągu trwa: zawieszenie działalności siłowni, klubów fitness, basenów, aquaparków. Póki co nie ma decyzji o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych, ale Premier Morawiecki nie wyklucza, że taka decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu.

22 505 11 11 – to specjalna uruchomiona infolinia dla seniorów. Osoby 70+ mogą pod tym numerem zamówić dla siebie choćby zakupy, czy leki, uzyskać też wsparcie psychologiczne.

Oprócz wspomnianych działają też wszystkie obostrzenia wprowadzone jakiś czas temu dla stref czerwonych:
– obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2. Klienci są też zobligowani do noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
– zakaz organizacji kongresów i targów;
– lokale gastronomiczne – tylko na wynos i dowóz
– od 19 października br. zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych);
– podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2;

Więcej szczegółów znajdziecie na rządowych stronach – TUTAJ.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *