REKLAMA

Są środki na dotacje dla osób niepełnosprawnych w powiecie koneckim [wideo]

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich zachęca osoby niepełnosprawne do pozyskiwania dofinansowań z programu „Aktywny Samorząd” oraz środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednostka dla podopiecznych pozyskała około 2 miliony 800 tysięcy złotych.

REKLAMA

PCPR w Końskich wychodzi z propozycją pomocy osobom niepełnosprawnym w ramach dwóch inicjatyw. Pierwszą z nich jest pozyskiwanie środków z PFRON-u na rehabilitację społeczną i zawodową.

„[1:55] Środki PFRON-owskie, którymi dysponujemy w imieniu powiatu koneckiego są dosyć duże, jeśli chodzi o bieżący rok kalendarzowy. Można otrzymać dofinansowanie do wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, do likwidacji barier architektonicznych, technicznych w komunikowaniu się, dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne, do sportu, kultury, rekreacji, a także dodatkowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa, której środkami dysponuje Powiatowy Urząd Pracy” – opowiada nam Urszula Przygodzka, dyrektor PCPR Końskie.

REKLAMA

Środki w ramach rehabilitacji zawodowej zostaną natomiast przeznaczone na m. in. zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej czy zwrot wydatków na instrumenty i usługi rynku pracy osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Po więcej szczegółów w celu pozyskania tych środków należy kontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy w Końskich pod numerem telefonu 41 372 63 63.

Drugą taką inicjatywą jest realizacja pilotażowego programu powiatu koneckiego „Aktywny Samorząd”, który dzieli się na dwa moduły. Pierwszy z nich zakłada likwidację barier architektonicznych i komunikacyjnych, drugi natomiast ma za zadanie wesprzeć osoby niepełnosprawne podejmujące naukę na uczelniach wyższych.

„[1:20] Warunkiem aplikowania, składania wniosków o dofinansowania jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany bądź lekki jeśli chodzi o osoby dorosłe, ale również o dofinansowania dla dzieci, młodzieży, które również posiadają niepełnosprawność” – informuje nas Urszula Przygodzka.

Szczegółowe zadania i kryteria, przy których można ubiegać się o pozyskanie dofinansowań ze środków z PFRON-u znajdziecie TUTAJ, natomiast więcej informacji o „Aktywnym Samorządzie” – TUTAJ.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich pozyskało niemal 570 tysięcy złotych w ramach rehabilitacji zawodowej, ponad milion 70 tysięcy złotych w ramach rehabilitacji społecznej oraz nieco ponad 650 tysięcy złotych na finansowanie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich. Łącznie daje to niemal 2 miliony 300 tysięcy złotych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Natomiast w ramach „Aktywnego Samorządu” konecki PCPR pozyskał kolejne niemal 500 tysięcy złotych.

[8:20] –„Nam jako instytucji zależy na tym, żebyśmy mogli te środki wydatkować. One właśnie po to są, jest ich więcej niż w roku ubiegłym. Chciałabym zachęcić mieszkańców naszego powiatu, żeby składali te wnioski” – zachęca dyrektor koneckiej jednostki.

Wszelkie informacje oraz pomoc przy wypełnianiu wniosków o dofinansowania można uzyskać telefonicznie od pracowników PCPR Końskie pod numerem telefonu 41 372 84 06 bądź osobiście przychodząc do siedziby jednostki mieszczącej się przy ulicy Spółdzielczej 3.

Wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej PCPR-u, jednak istnieje także możliwość wypełniania i składania ich w formie elektronicznej przez System Obsługi Wsparcia, do czego potrzebujemy Profilu Zaufanego.

REKLAMA

2 thoughts on “Są środki na dotacje dla osób niepełnosprawnych w powiecie koneckim [wideo]

  1. […] Przypominamy, że to jedynie część środków, jakie PFRON przekazał do powiatu koneckiego na wsparcie osób niepełnosprawnych. Szczegółowo informowaliśmy o tym TUTAJ. […]

  2. […] Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich informuje, iż trwa aktywny nabór wniosków w ramach programu ,,Aktywny Samorząd’’. Szczegóły znajdziecie na poniższym plakacie. O projekcie Aktywny Samorząd informowaliśmy szczegółowo TUTAJ.  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *