REKLAMA

Seniorzy z Radoszyc za darmo korzystają z kultury! [wideo, zdjęcia]

Wielkim zainteresowaniem cieszy się program „Aktywny Senior” realizowany właśnie w gminie Radoszyce. Około 50 osób 60 + korzysta za darmo z dobrodziejstw szeroko rozumianej kultury. 

REKLAMA

O co tutaj chodzi? Gmina Radoszyce wspólnie z Fundacją ENKOLPION Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego złożyły wniosek  do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na program mający za cel rozwój seniorów z tego terenu. Udało się otrzymać dofinansowanie. – „Program jest dofinansowany, jest to kwota 90 tysięcy złotych. One pochodzą z Ministerstwa Polityki Społecznej. Robimy to razem z Fundacją ENKOLPION i za nami (mówi to pokazując grupę taneczną) widzimy jak seniorzy gminy Radoszyce potrafią czerpać z tego projektu przyjemność.” – mówi Michał Pękala, wójt gminy Radoszyce.

Odwiedziliśmy jedną z grup, które uczestniczą w programie „Aktywny Senior” podczas zajęć z muzykoterapii oraz terapii tańcem. To jednak nie jedyne atrakcje, z których dzięki projektowi mogą korzystać starsi z terenu gminy Radoszyce. –„Muzykoterapia, Haloterapia, obserwatorium kultury, obserwatorium kulturoznawcze. Ogólnie wszystko co związane z kulturą. Nasza fundacja się zajmuje kulturą i chcemy szerzyć kulturę.  Obserwatorium kulturoznawcze jest związane z wycieczkami, które mamy do teatrów, do filharmonii, do muzeów, domów kultury. Chodzi o to by każdy senior poznał, że takie coś istnieje, bo niektórzy byli pierwszy raz np. w filharmonii.” – wylicza zajęcia,  które realizują seniorzy Katarzyna Tkaczyk, pracująca dla Fundacji ENKOLPION Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Seniorzy byli więc między innymi w kinie w Kielcach, w filharmonii w Toruniu oraz w wielu teatrach i muzeach. Oprócz czerpania z dobrodziejstw kultury uczą się oni także między innymi obsługi komputera. To co szczególnie cieszy prowadzących, jak i władze gminy to chęci tych starszych osób. Od początku trwania projektu zdecydowana większość z jego uczestników ani razu nie powiedziała, że w czymś udziału brać nie chce. Często do tej pory zamknięte w czterech ścianach osoby teraz są wulkanem energii. – „Jestem pozytywnie zaskoczony. Widać, że warto dla seniorów inwestować, widać że w tym kierunku będziemy szli. Jak do tej pory inwestowaliśmy w młodzież, teraz zaczynamy także w seniorów.” – zapewnia wójt Radoszyc, Michał Pękala.

A już 14 listopada w Radoszycach odbędzie się Dzień Seniora podczas którego wręczone zostaną statuetki Superseniora Gminy Radoszyce. Uroczystość połączona będzie z oddaniem stadionu po remoncie oraz nowej nawierzchni hali sportowej.

Zdjęcia:

Aktywny Senior w Radoszycach 23

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *