Do ośrodków wczasowych w Sielpi w sobotę i w nocy z soboty na niedzielę przybyło około 400 uchodźców z Ukrainy. Kolejna, mniejsza grupa może dziś dotrzeć do hotelu Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, ale i Sielpia w najbliższych dniach prawdopodobnie się wypełni. Dodatkowo pojawiają się głosy o kolejnych osobach, które mogą być ulokowane np. w halach sportowych, czy salach gimnastycznych w Końskich w kolejnych dniach. Uciekający przed wojną w większości są bez niczego, to głównie kobiety oraz dzieci. Potrzebna jest pomoc, a więc jeszcze raz apelujemy do przekazywania darów do Hufca ZHP przy ulicy Robotniczej w Końskich oraz do Miejsko-Gminnego Domu Kultury przy ulicy Mieszka I 4. Już przybyli uchodźcy przebywają w sielpiańskich ośrodkach: Kuźnica, Łucznik, Kasia.
Tylko w Sielpi już teraz będzie przebywać około 400 - 450 osób uciekających z Ukrainy. Wiemy też, że mniejsze grupy uchodźców przyjęły gminy Stąporków, Radoszyce i Fałków. Natomiast nikt nie jest w stanie zliczyć jak wiele ukraińskich rodzin zostało przyjętych przez indywidualnych mieszkańców naszego regionu.
Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że wszystkie zgłoszone miejsca noclegowe w Sielpi w najbliższych dniach zostaną zajęte - mowa o liczbie około 1400 łóżek, a być może będzie ich nawet więcej (kolejne ośrodki rozważają przyjęcie uchodźców). Wypełnić ma się także pula zgłoszona przez gminę Stąporków - to kolejne 250 osób.

W nocy do Sielpi dojechało około 400 osób - w grupie tej znajduje się tylko 12 starszych wiekiem mężczyzn, reszta to kobiety i dzieci. Do późnych godzin nocnych uchodźcy byli kwaterowani w ośrodkach - pomagała jednostka Strzelecka 2026 Końskie, uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Końskich, obecni byli koordynatorzy kryzysowi - Beata Kij ze Starostwa Powiatowego, Izabella Szmit i Małgorzata Augustyniak z Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, był też sam starosta Grzegorz Piec. Wcześniej w trakcie dnia miejsca noclegowe przygotowywali też harcerze z Hufca w Końskich. Nasi wschodni sąsiedzi otrzymali od razu także pomoc medyczną. Zaangażowane w przyjęcie gości był też "koneckie Ukrainki" - Alla, Galina, Irina oraz jedna z ich przyjaciółek. Na bieżąco tłumaczyły one potrzeby uchodźców. Wiemy więc, że większość z nich traktuje gminę Końskie tranzytowo, a chcą dostać się do innych miejscowości. Mniejszość jednak dopytuje o możliwość stałego kwaterunku, czy o pracę u nas. Niektórzy nie wiedzieli nawet w jakiej części Polski są, a wszelkie plany zaczną układać w najbliższych godzinach. Większość osób przybyła z jedną torbą / plecakiem i dużą dozą strachu w oczach.

W związku z napływem bardzo licznej grupy uciekających przed wojną bardzo aktualne stają się apele o oddawanie darów: żywności o długim terminie, wszelkich artykułów higienicznych, gotowych dań dla dzieci, mleka modyfikowanego i wszystkiego co może przydać się tym najmłodszym. Bardzo potrzebne są kapcie damskie oraz dziecięce, bielizna, dezodoranty. To wszystko można przynosić np. do Hufca ZHP przy ulicy Robotniczej, od poniedziałku do piątku w godzinach 16-19, do Domu Kultury w Końskich, ale i do II LO przy Sportowej w Końskich, które w sobotę wieczorem otworzyło zbiórkę.
Według nieoficjalnych szacunków w całym województwie świętokrzyskim może przebywać już nawet około 25-40 tysięcy uchodźców.
Zdjęcia (Piotr Malinowski):
[FOTORELACJA]15289[/FOTORELACJA]
Trwają zapisy na Konecki Maraton Pieszy
Strasznie drogą ta impreza to jeszcze ktoś musi na tym zarobić????
X p
23:41, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
Partyjniacy się lansują. O ile mnie pamięć nie myli to Banasik chodził do Kanady,ale nie jestem pewny czy ją skończył Ps.Pytanie trzecie Co kudłaty robi na stanowisku dyrektora. Facet bez charyzmy, doświadczenia w kierowaniu szkołą, bez szacunku u nauczycieli i uczniów. Ale kolega starosty. Kolesiostwo.
Marcin
21:52, 2026-05-20
Rozmowa o przyszłości Stąporkowa. Spotkania online
Rozmowa o przyszłości, właśnie w tej chwili cymbał kita wyje syreną, system powiadomiania to komórki a nie wycie prostaku lanserze
Czellito
18:42, 2026-05-20
Dzień Otwarty w ZSP nr 2 w Końskich z MR SEBII!
1. Kto to jest ten sebii? 2. Co robili tam partyjniacy?
Pytam
15:38, 2026-05-20
0 0
Piszcie proszę co jest potrzebne. Leki, środki higieniczne…???
0 0
Posiada ktoś wiedzę ilu Ukraińców znalazło miejsce na wypasionych, ogromnych plebaniach, gdzie wiatr hula po pustych pokojach?
0 0
Stać Nas na utrzymanie wszystkich. Czekamy na kolejne podatki i podwyżki.
0 0
[…] dla uchodźców, którzy dotarli do Sielpi, a niebawem prawdopodobnie dojadą do Końskich (wideo TUTAJ). W nocy z soboty na niedzielę przybyło kilka setek osób, a przez kilkadziesiąt następnych […]
0 0
A ja może pomyśl, że To Ty idziesz z rodziną, maluchami, przez mróz z plecakiem. Za Tobą Twój dom, wspomnienia i spokój. Może za chwilę dostaniesz wiadomość, że zastrzelili Ci babcię, dziadka, bo nie mieli siły uciekać. Taki może być jutro Twój świat i diabli wezmą Twoje podatki.
0 0
anna ma racje ,ale co niektórzy myślą tylko o swoich na czterech literach egoiści pewnie siedzą na państwowym garnuszku i boją się że im zabiorą zasiłki [czas się wziąść za robote nieroby]
0 0
kler się schował w szafie .nie słyszałem żeby zorganizowali zbiórke darów dla ukraińców wręcz przeciwnie jeden GÓRU TORUŃ przestrzega że mogą być to mordercy i gwałciciele .boi się że budżet mu się uszczupli
0 0
Czy są tam dzieci z Michałowa?
0 0
Pomoc jak najbardziej, ale czy od razu zasiedlenie, nauka w szkołach i 500+ ???
0 0
do Dzesika ,jak zobaczą kto rządzi polską to sami stąd uciekną dobre 500 + na co to ma wystarczyć , a nauka w szkole co ci to przeszkadza egoistko ,ciekawe co byś zrobiła na ich miejscu ,ale masz te 500+ to jesteś ważna ciekawe czy dziecko korzysta czy idzie na przelew .żenada
0 0
Ciekawe z czyjej kieszeni na to pójdzie bo raczej nie z rządu. Pracujemy na bezrobotnych, 500+ i teraz na przyjezdnych. Niech UE zasponsoruje a nie znowu z mojej kieszeni.
0 0
Pomoc Pisu jest pod publikę, oczekują że UE zapłaci im za to. Znowu szary Polak zapłaci za wszystko podatkami i podwyżką cen aby utrzymać 500+ i zasiłki dla wszystkich.
0 0
wykończą nas finansowo bez wojny dolar 4,50zł ,euro 5zł,paliwo 7,50zł węgiel1600zł -tona ,ekogroszek 2000zł t gaz butla ok100zł ceny na 08,03 2022r to tylko część wszystko drożeje z godziny na godzine ,ale rząd rozdaje pieniądze których NIEMA
0 0
[…] Sielpia przyjęła około 400 uchodźców. Kolejni w drodze [wideo, zdjęcia] – TKN24 […]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz