REKLAMA

’SKOKI PO WOLNOŚĆ’. Starostwo Powiatowe ogłasza konkurs online!

„SKOKI PO WOLNOŚĆ’ – pod takim hasłem został ogłoszony konkurs online z okazji 80. rocznicy powołania Armii Krajowej, który rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek 14 lutego o godzinie 12:00, a zakończy się 20 lutego. W wydarzeniu mogą wziąć udział zainteresowane osoby w każdym wieku. Ponadto uczestnictwo w konkursie jest zupełnie darmowe, a uczestnicy mają szansę zdobyć atrakcyjne nagrody. Uczestnik udzielone odpowiedzi przesyła drogą mailową na adres [email protected]. Harmonogram konkursu znajdziecie poniżej.

REKLAMA

Źródło: Powiat Konecki.

Konkurs będzie przebiegał w trzech etapach, każdy etap to siedem pytań. Odsłony konkursu poświęcone będą żołnierzom i działalności Armii Krajowej na terenie Powiatu Koneckiego. Zestaw pytań konkursowych do każdego etapu będzie ukazywał się o godzinie 12:00, na stronie www.konecki.powiat.pl w następujących terminach:

REKLAMA

  • ETAP I – „Od pierwszej placówki do pierwszego zrzutu” – 14.02
  • ETAP II – „Zrzutowe steny orężem koneckich partyzantów” – 16.02
  • ETAP III – „Nie tylko 'Robota’ skok na Końskie” – 18.02

Czas na udzielanie odpowiedzi wyznaczony jest następująco:

  • ETAP I do 16.02 do godziny 12:00
  • ETAP II – do 18.02 do godziny 12:00
  • ETAP III – do 20.02 do godziny 12:00

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest podanie danych uczestnika:

  • imię i nazwisko
  • adres do korespondencji
  • telefon kontaktowy

Autorzy prawidłowych odpowiedzi zostaną sklasyfikowani według ustalonej punktacji. W każdym etapie uczestnik może zdobyć 7 punktów, gdyż każda poprawna odpowiedź, to jeden punkt. Maksymalna ilość punktów do zdobycia we wszystkich trzech etapach wynosi 21.

Po ogłoszeniu wyników na stronie www.konecki.powiat.pl w dniu 23 lutego, Komisja Konkursowa powiadomi Zwycięzców Konkursu oddzielnym komunikatem mailowym lub telefonicznie. Wręczenie nagród odbędzie się 26 lutego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Końskich podczas III Powiatowego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Organizatorem jest starosta konecki Grzegorz Piec oraz Starostwo Powiatowe w Końskich, natomiast wydziałem odpowiedzialnym za kontakt jest Wydział Promocji i Kultury.

Numery kontaktowe poniżej:

  • 41 260 48 26
  • 41 260 47 27

Pełen regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Celem edukacyjnej szarady jest przywołanie przeszłości Polski na tle wydarzeń z czasów II wojny światowej oraz wzmacnianie lokalnej tożsamości wraz z utrwalaniem patriotycznych postaw. Treść pytań w znacznej mierze będzie odwoływać się do historii elity dywersji AK – cichociemnych.

Zobaczcie jak wyglądała historia skoczków – cichociemnych:

Dokładnie 80 lat temu w 1942 roku generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej w jednolitą organizację zbrojną – Armię Krajową, która miała scalić konspiracyjne struktury podziemia pod jedną komendą do wspólnej walki o wolną Polskę.

Dzieje Polski Podziemnej na obszarze powiatu koneckiego bardzo mocno splecione są z historią zrzutów spadochronowych i walczącymi tutaj cichociemnymi, a wszystko to ściśle wiąże się z miejscową konspiracją i partyzantką. Już w październiku 1939 r. w Zychach pod Radoszycami stanął major Henryk Dobrzański „Hubal”. Tu, specjalnym rozkazem został powołany Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. W pracach tych uczestniczył kapitan Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz” – późniejszy inicjator tworzenia desantu powietrznego i szkolenia skoczków spadochronowych – „cichociemnych”.

Sam 'Kotwicz’ wykonał skok w grudniu 1941 r. Podczas pobytu ”Hubala” i „Kotwicza” we wspomnianych Zychach do Oddziału dołączył plutonowy Franciszek Głowacz „Lis”, który później dowodził (przed Bożym Narodzeniem w 1940 r.) grupą dywersyjną zabezpieczającą przyjęcie pierwszego planowanego zrzutu cichociemnych w operacji powietrznej „Adolphus”. Wtedy jednak skok ten nie doszedł do skutku, ale przez kilka dni czuwała uzbrojona, pierwsza placówka zrzutu w rejonie Niekłania, kilkanaście kilometrów na wschód od Końskich.

Na pierwszy dokonany zrzut cichociemnych w powiecie koneckim trzeba było czekać do końca marca 1942 r. Odbył się on w ramach operacji powietrznej „Belt”, a planowany kosz nosił kryptonim „Kopyto” i zlokalizowany był rejonie Stara Kuźnica – Piasek – Paruchy. Sześciu skoczków wylądowało wtedy nieco dalej w kierunku zachodnim, za Młynkiem w stronę Baryczy.

Za przyjęcie skoczków i udane ich przekazanie do Warszawy odpowiadała konecka konspiracja, na czele z komendantem Obwodu AK Końskie kapitanem Janem Stoińskim. Kolejne zrzuty na tym terenie miały miejsce w następnym roku. Ten w połowie lutego odbył się 'na dziko’ w rejonie Maleńca, a jednym z czterech skoczków był podporucznik Leszek Ratajski „Żal”, który potem trafił do Okręgu AK Nowogródek. Tam współpracował w ramach działalności dywersyjnej z dwoma konecczanami: Bojomirem Tworzyańskim „Ostoją” i Stanisławem Białeckim „Scewolą”, którzy wcześniej stanowili załogę wspomnianej placówki zrzutu pod Końskimi.

Podporucznik Bojomir Tworzyański w czerwcu 1944 r. przejął w Okręgu Nowogródek dowodzenie nad VII batalionem 77 pp AK, po śmierci porucznika Jana Piwnika „Ponurego”. Planowany zrzut w marcu 1943 r. na placówkę „Wół” faktycznie odbył się w pobliżu wspomnianego wcześniej „Kopyta”. Odbiór zabezpieczyli dywersanci z Końskich i Niekłania.

W domu Niedzielskich przebywał często podporucznik cc Waldemar Szwiec „Robot”, który wsławił się organizacją „skoku na Końskie” z 31 sierpnia na 1 września 1943 r. Wtedy już jako dowódca II Zgrupowania Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury”. Jego pomnik zdobi dziś konecki cmentarz i stanowi główne miejsce patriotycznych obchodów „Koneckiego Września”.

Na początku września 1944 r., podczas akcji „Burza” na obszarze powiatu koneckiego doszło do jednej z większych bitew partyzanckich. Przez dwa dni trwały walki w obronie Radoszyc z udziałem 2 i 3 pułku piechoty z 2 Dywizji Piechoty Legionów AK.

Na zakończenie niech również  posłuży przywołanie pamięci o tym, że w tej okolicy śmiercią spadochroniarza poległo dwóch skoczków. Znaczniejszy rangą – ppłk cc Leopold Krizar „Czeremosz” zginął w październiku 1944 r. pod Sokołowem, gdzie od 2018 roku fakt ten upamiętnia kamienny obelisk.

Drugie historyczne odniesienie pod Niewierszynem dotyczy ppor. Bolesława Odrowąż – Szukiewicza. Z tą postacią wiąże się legenda o niespełnionej miłości młodej angielskiej dziewczyny ze stacji wyczekiwania do przystojnego spadochroniarza.

Komisja Konkursowa powiadomi Zwycięzców Konkursu oddzielnym komunikatem mailowym lub telefonicznie.

Zdjęcia [źródło: Powiat Konecki]:

REKLAMA


Dodaj komentarz