REKLAMA

Skromny Konecki Wrzesień. Będzie apel poległych i msza święta [wideo]

W ostatnim czasie włodarze gminy Końskie podjęli decyzję o odwołaniu tegorocznego Koneckiego Września w dotychczas znanej nam formule. Uroczystości ograniczą się do złożenia wieńców w sobotę o godzinie 16 pod pomnikiem Partyzantów, a w niedzielę o godzinie 9:30 w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odprawiona zostanie msza polowa.

REKLAMA

„Z przykrością muszę poinformować Państwa, że odwołujemy obchody Koneckiego Września w jego tradycyjnym rozumieniu. Rezygnujemy z uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, wojska, z częścią artystyczną w sobotę pod pomnikiem Partyzantów. Tam zapraszamy jedynie kombatantów, poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy AK i osoby zainteresowane, ale w takiej ilości, która by eliminowała zagrożenia dla złożenia wiązanek i odczytania apelu poległych. To będzie jedyny sobotni akcent obchodów Koneckiego Września […] W niedzielę mamy mszę świętą i z niej absolutnie nie zrezygnujemy dlatego, że to jest najstarszy punkt obchodów Koneckiego Września przeniesiony wprost z tego czasu, kiedy lokalni kombatanci w sposób nie do końca legalny organizowali Konecki Wrzesień w latach 80. Zaczynało się to właśnie od mszy, modlitwy w intencji ojczyzny i spotkań kombatanckich przy okazji mszy” – informuje nas burmistrz Obratański.

REKLAMA

Konecki Wrzesień odbędzie się w ograniczonej formule ze względu na nagły przyrost zachorowań na COVID-19 w powiecie koneckim w ostatnim czasie. Przypominamy, że jesteśmy objęci żółtą strefą epidemiczną, grozi nam także czerwony obszar.

„Pamięć jest rzeczą niezwykle cenną, ale pamiętajmy, że tę pamięć przechowują ludzie. Nie możemy dopuścić, żeby osoby starsze, kombatanci, ludzie z tego środowiska pamiętającego czasy, które chcemy upamiętnić ponosili ryzyko nie do końca uzasadnione” – dodaje Krzysztof Obratański.

Wideorelację z obchodów tegorocznego Koneckiego Września znajdziecie w naszym portalu.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *