REKLAMA

Co dalej z Koalicją SLD – PiS w powiecie koneckim? [wideo]

Wielką medialną burzę wywołała informacja o zawiązaniu koalicji Prawo i Sprawiedliwości z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Kreatywną Jednością Powiatu Koneckiego w Radzie Powiatu Koneckiego. Centrala SLD dzisiaj wydała oświadczenie w tej sprawie – partia nie zgadza się na to porozumienie. Szef powiatowych struktur Robert Plech podał się do dymisji. Z powiatu docierają do nas jednak informacje, że koalicja może być kontynuowana!

REKLAMA

O godzinie 13:00 przy ulic Złotej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której pojawili się między innymi szef SLD Włodzimierz Czarzasty oraz przewodniczący struktur wojewódzkich Andrzej Szejna. We wstępie odczytano oświadczenie w sprawie sytuacji w Końskich, które do centrali zostało przesłane przez powiatowy zarząd tej partii:

REKLAMA

Decyzja pierwsza: Końskie 29 października 2018 tzn. dziś: Zarząd Powiatowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Końskich nie wyraża zgody na zawiązanie koalicji z partią Prawo i Sprawiedliwość w powiecie koneckim. To jest pierwsza decyzja zarządu. Druga decyzja: Podał się do dymisji szef organizacji powiatowej i w związku z tym została podjęta decyzja o następującej treści: <<Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Końskich powierza pełnienie funkcji  przewodniczącego struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Końskich wiceprzewodniczącemu panu Grzegorzowi Wąsikowi.>>  Decyzja trzecia: Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej dostały się do Rady Powiatu cztery osoby: dwie są członkami SLD, dwie nie są członkami SLD. Te osoby, które są członkami SLD w tej chwili są zawieszone.” – odczytywał Włodzimierz Czarzasty.

Wiemy więc, że pełniącym obowiązki szefa SLD w powiecie koneckim został Grzegorz Wąsik. To skutek podania się do dymisji Roberta Plecha. Zawieszonymi członkami partii są Robert Plech oraz Wiesław Skowron. Pozostali radni z listy SLD – Wojciech Owczarek oraz Jan Marcin Prasał nie należeli do partii.

Włodzimierz Czarzasty długo mówił o tym, że SLD z PiS-em w koalicje nie będzie wchodzić w żadnym z regionów. –„Jeżeli coś złego naszym zdaniem się zdarza w sobotę to w poniedziałek podejmujemy decyzję i tak jest tutaj. Nie ma takiej możliwości żeby łamać zasady, łamać wiarygodność, by współpracować z PiS-em na jakimkolwiek poziomie. Wycofaliśmy się z Koalicji z PiS-em. Sojusz Lewicy Demokratycznej nie ma z koalicją nic wspólnego. Co dalej? Ja muszę do Końskich pojechać, porozmawiać…” – mówił przewodniczący Sojuszu.

Co zatem dalej z koalicją Prawo i Sprawiedliwość – SLD – Kreatywna Jedność? Do Roberta Plecha, który zawiązywał ją jeszcze jako czynny lider SLD nie udało nam się dodzwonić. Milczy także telefon Grzegorza Pieca – szefa PiS oraz Michała Pękali – lidera Kreatywnej Jedności. Porozmawialiśmy za to z Grzegorzem Wąsikiem, który od kilku godzin pełni obowiązki szefa powiatowych struktur SLD –„Wiesław Skowron i Robert Plech oddali się do dyspozycji zarządu i stąd wzięła się decyzja o ich zawieszeniu. Są przecież jednak dalej radnymi Rady Powiatu i o tym czy będą kontynuować koalicję zdecydują sami. Tutaj partia niczego nie może im narzucić, niczego nie może też zabronić.” – powiedział nam lewicowy działacz.

Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić zawiązana w sobotę koalicja ma funkcjonować dalej. Będziemy mieli w niej zatem czterech radnych niezwiązanych z żadnym klubem: Roberta Plecha, Wojciecha Owczarka, Wiesława Skowrona i Jana Marcina Prasała; trzech z Kreatywnej Jedności: Damiana Rozmusa oraz Pawła Pękalę oraz sześciu z Prawa i Sprawiedliwości: Grzegorza Pieca, Lillę Brożynę, Danutę Leśniewicz, Łukasza Kubkę, Andrzeja Lenarta i Jarosława Lasotę.

Jeden spośród radnych dotychczas związanych z lewicą chcąc pozostać anonimowym wyjaśnił nam ten układ –„Porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością jest jedyną możliwą opcją by nieco przewietrzyć powiat, wpuścić tu trochę świeżości. Od 20 lat rządzi u nas PSL i wchodzenie w koalicję z tą partią nie przyniosłoby niczego nowego. W PiS są teraz u nas częściowo inne osoby, prawdopodobnie skore do realnej pracy na rzecz mieszkańców. Góry partyjne grają pod siebie, a my musimy myśleć o Końskich i powiecie koneckim i dlatego prawdopodobnie będziemy tę koalicję kontynuować. W naszej ocenie jest ona jedyną możliwą jeśli chcemy ten region pchnąć do przodu – zwłaszcza biorąc pod uwagę to co dzieje się w województwie i w kraju.” – mówił nam działacz.

Czy koalicja faktycznie przetrwa? Pierwsza sesja nowej Rady Powiatu odbędzie się po 16 listopada i tak napawdę dopiero wtedy będzie można mówić o jakichkolwiek pewnikach.

Poniżej wideo z konferencji SLD:

REKLAMA

One thought on “Co dalej z Koalicją SLD – PiS w powiecie koneckim? [wideo]

  1. […] Plech podał się do dymisji. Co dalej z Koalicją SLD – PiS w powiecie koneckim?Już od soboty w Końskich darmowa komunikacja na Wszystkich Świętych Milczuszek: podjąłem decyzję o nieudzielaniu poparcia żadnemu z kandydatówKSSPR pokonuje Zamość we własnej hali Gowarczów: Cichy, Fabiszewski i Wiatrowska popierają PanekSmyków: Jerzy Duda popiera Jarosława Pawelca!Są plany przebudowy krzyżówek rudzkich i radoszyckich, powstanie obwodnica Smykowa […]

Dodaj komentarz