REKLAMA

Smakołyki i wybory na zebraniu założycielskim Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich [wideo, zdjęcia]

Powiatowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich to zupełnie nowy organ, którego zadaniem będzie doradzanie Zarządowi Powiatu Koneckiego oraz organizowanie wydarzeń związanych z ludowością i życiem społeczności kół gospodyń. W sobotę na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu miało miejsce zebranie założycielskie rady. Poznaliśmy jej prezydium, a nie zabrakło też smakołyków i dobrej muzyki. 

REKLAMA

Utworzenie takiej rady jest jednym z pomysłów starosty koneckiego Grzegorza Pieca. Włodarz widzi w tym także szansę na ludową promocję całej Konecczyzny –„To jest odpowiedź na zapotrzebowanie jakie jest w powiecie koneckim. Po tym jak zorganizowaliśmy Przegląd Wieńców Dożynkowych, a następnie na początku roku odbył się Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich to widać, że jest potrzeba by te panie, a czasem panowie po prostu się zintegrowali. Myślę, że powiat konecki może stać się takim sercem kół gospodyń wiejskich w województwie świętokrzyskim, a może nawet kraju. Ja jestem przekonany, że nam się to uda zrobić” – mówi Grzegorz Piec, starosta konecki.

Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie koneckim prężnie działają niemal w każdej większej wsi –„W Agencji Restrukturyzacji zarejestrowanych jest 37 kół, ale to nie wszystko. Na przykład teraz rozmawiałem z panią Wiesławą Król, radną z Wilczkowic i ta miejscowość, która jest bardzo duża też szykuje się do rejestrowania koła. Sprawa jest rozwojowa, a jeśli panie zobaczą, że to działa to te koła tym bardziej zaczną powstawać” – tłumaczy starosta Piec.

REKLAMA

Na spotkaniu założycielskim w Maleńcu pojawili się przedstawiciele kół ze wszystkich gmin powiatu koneckiego. Obecni byli też zaproszeni goście, między innymi: członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kubka, radni powiatowi – Danuta Leśniewicz, Wojciech  Owczarek, Michał Cichocki. Całe spotkanie odbyło się przy zachowaniu norm sanitarnych, a przybyli musieli wypełnić kwestionariusz osobowy z uwagi na pandemię.

Po głosowaniach okazało się, że szefową rady została wybrana Justyna Rupniewska z Koła Gospodyń Wiejskich w Sworzycach w gminie Końskie, jej zastępczynią Renata Łyczek z KGW Dziebałtów, a skarbnikiem Renata Janus.

Nowo wybrana przewodnicząca już snuje plany na tę kadencję rady i dziękuje za zaufanie –„Jak już wspomniał p. starosta pomysłów jest bardzo dużo, ale bez Waszego udziału tego by nie było. To Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich pokazał, że panie to o czym rozmawiałyśmy to wszystko potem było realizowane. Wszystkie potrawy, obecność… a konsekwencją tego jest ta rada. Ja sama bez zarządu i bez udzielenia mi pomocy przez pana starostę tego podjąć bym nie mogła. Chciałabym podziękować p. staroście, że moje pomysły są wspierane. Myślę, że niebawem Państwo zobaczycie jak będziemy chcieli działać, bo do końca roku będą systematyczne nasze spotkania” – przemawiała Justyna Rupniewska.

W sobotę w Maleńcu nie zabrakło swojskich smakołyków – choćby przed momentem wypiekanego chleba, wyrobów wędliniarskich, kapusty z grochem, kugla, przepysznych ciast i przekąsek. Artystycznie dzień uświetniły Królewiaczki z gminy Smyków.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *