REKLAMA

Wideo: Smyków pierwszy raz dla Niepodległej!

Władze gminy Smyków razem ze stowarzyszeniem ImperActive zorganizowały w poniedziałek obchody związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. To pierwsze takie oficjalne uroczystości w tej gminie. Była msza święta, występy artystyczne, rozdano także 101 dębów pamięci. 

REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek 11 listopada mszą świętą w kościele w Miedzierzy. Po godzinie 13:00 społeczność gminna zgromadziła się pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, która wmurowana jest w budynek starej gminy w Smykowie. Tam przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszenia ImperActive, delegacje harcerzy i młodzieży z gminnych szkół podstawowych w Królewcu i Miedzierzy oraz Przedszkola w Smykowie złożyli kwiaty i znicze –„Dzisiaj mamy wielką uroczystość. Święto Niepodległości. Myślę, że dużo się dowiedzieliśmy już od księdza proboszcza na uroczystej mszy. Dzisiaj natomiast praktycznie obchodzimy w naszej gminie po raz pierwszy oficjalne uroczystości pod tablicą naszego wybitnego przywódcy Józefa Piłsudskiego. Chcemy złożyć uroczyście wieńce i zapalić znicze” – mówił do przybyłych Jerzy Duda, wicewójt gminy Smyków.

Na placu obok budynku odbyło się również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, za które odpowiadała grupa Smykovia. Następnie mieszkańcy otrzymali sadzonki dębu ozdobione biało-czerwonymi wstążkami.

REKLAMA

Smykovia zapewniła oprawę artystyczną uroczystości.

Obchody święta 11 listopada w gminie Smyków na tym się nie zakończyły. O godzinie 17.00 Stowarzyszenie Imperactive wraz z grupą z koneckiego Klubu Balans  101 rocznicę odzyskania niepodległości uczciło w trochę mniej formalny sposób. W rzece Czarnej w Sielpi miało miejsce morsowanie, na które zaproszeni zostali wszyscy Ci, którzy nie boją się zimnej wody. Morsowanie było jednocześnie początkiem sezonu dla tej grupy społecznej. Relację wideo z morsowania zaprezentujemy w osobnym materiale. 

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *