REKLAMA

Solidarni ze sprzedawcami kwiatów. Gminy chcą wykupić chryzantemy [wideo]

Sprzedawcy i producenci kwiatów, a w szczególności chryzantem mówią o wielkich stratach po piątkowej decyzji Rządu RP o zamknięciu cmentarzy na okres Wszystkich Świętych. W weekend mieszkańcy różnych zakątków Polski wykupowali chryzantemy w geście solidarności, premier zapowiedział, że zrobią to rządowe komórki, ale wspomóc sprzedawców chcą także samorządy – między innymi gmina Końskie, czy gmina Radoszyce. 

REKLAMA

Po decyzji rządu zazwyczaj drobni przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą kwiatów oraz zniczy byli w rozpaczy. Nie szczędzili też słów krytyki pod adresem rządzących.  Już w weekend Premier RP Mateusz Morawiecki zakomunikował, że kwiaty od producentów wykupią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wiemy na przykład, że ARiMR będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać z takiego wsparcia przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

W weekend ze wsparciem dla producentów i sprzedawców wyszli mieszkańcy, którzy także w naszym regionie kupowali chryzantemy w celu dekoracji swoich ogrodów i domów, pomoc zadeklarowały też samorządy, w tym także gmina Końskie –„W tej chwili prowadzimy rozpoznanie co do ilości tych, którzy ponieśli straty, a więc tych, którzy prowadzą taką działalność. Namierzyliśmy siedem podmiotów gospodarczych, które w naszej gminie działają w tym obszarze. Nawiązaliśmy kontakt też z ARiMR i myślę, że zaproponujemy po cenie, która będzie przedmiotem negocjacji pewnych ilości tych kwiatów, które myślę, że posłużą do ozdobienia takich miejsc szczególnych, które zwłaszcza w tych smutnych listopadowych dniach powinny być znakiem naszej pamięci” – tłumaczy Krzysztof Obratańki, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Gmina wytypowała około 20 miejsc pamięci, które chciałaby udekorować zakupionymi chryzantemami. To między innymi Pomnik przy Grobach Partyzantów na cmentarzu, groby żołnierzy 39 roku, groby żołnierzy z I Wojny Światowej, ale i miejsca pamięci takie jak tablice, głazy, pomniki dotyczące bohaterów, którzy oddali życie za niepodległość Polski –„Jeżeli ktoś z Państwa jest w takiej sytuacji, o której mówię, czyli ma zapas niesprzedanych kwiatów to bardzo proszę o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy Końskie, z Wydziałem Urbanistyki i Gospodarki Komunalnej i podjęcie czynności zmierzających do tego by sprzedać nam część swojego towaru”  – deklaruje burmistrz Krzysztof Obratański.

Gmina chciałaby nabyć kwiaty po wynegocjowanych cenach jeszcze w pierwszej połowie tego tygodnia. Wiemy też, że gmina Radoszyce także nie odmówi pomocy każdemu przedsiębiorcy z jej terenu, który zwróci się o pomoc i który ucierpiał w wyniku rządowej decyzji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *