REKLAMA

Solidarność w niedzielę upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W niedzielę 13 grudnia w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbędzie się uroczysta msza święta z okazji 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Organizatorem wydarzenia jest konecka delegatura NSZZ Solidarność.

REKLAMA

„To jest wyraz pamięci o tym, jak straszne to były czasy i sposób podziękowania za to, że już nie musimy żyć w takim strachu, jak to było 13 grudnia 1981 roku” – mówi nam Helena Obara, szefowa delegatury Solidarności w Końskich.

REKLAMA

W mszy wezmą udział związkowcy koneckiej Solidarności, swój udział zapowiedziały także władze miasta i gminy oraz powiatu. Przed mszą związkowcy złożą przed tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki znicze oraz kwiaty.

Przypominamy o tym, jak wyglądało wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku:

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terytorium całego kraju wprowadzono stan wojenny. Decyzję o jego wprowadzeniu starano się zalegalizować antydatowanym Dekretem Rady Państwa z 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym i Uchwałą Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa. Uzasadniano go potrzebą przeciwdziałania chaosowi i anarchii wywołanych postępowaniem radykalnych działaczy „Solidarności”. W intencji władz komunistycznych leżało zahamowanie wolnościowego zrywu Polaków i niedopuszczenie do demontażu systemu totalitarnego w Polsce. Do operacji wprowadzenia stanu wojennego użyte zostały: Ludowe Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa. We wszystkich województwach ustanowiono komisarzy wojskowych, będących pełnomocnikami Komitetu Obrony Kraju. Działania operacyjne na terenie czterech województw Polski południowo-wschodniej przebiegały podobnie, jak w całym kraju. Funkcjonariusze SB i MO włamali się do siedzib Zarządów Regionów oraz Komisji Zakładowych, skąd wynieśli dokumenty oraz większość sprzętu, demolując przy okazji lokale. Największe, kluczowe zakłady pracy zostały zmilitaryzowane, a kontrolę nad nimi przejęli delegowani komisarze wojskowi. Równocześnie z wprowadzeniem stanu wojennego realizowano zaplanowane i przygotowane przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa operacje „Klon”, „Jodła” i „Azalia”. W ramach operacji „Klon” SB przeprowadziła rozmowy ostrzegawcze z działaczami „Solidarności”. Kryptonimem „Jodła” nazwano akcję internowania wytypowanych przez bezpiekę osób. Już pierwszej nocy, na terenie dzisiejszego Podkarpacia internowano ich ok. 340 (w okresie całego stanu wojennego ok. 445). Celem operacji „Azalia” było zablokowanie łączności telefonicznej. W całym kraju przerwano nadawanie audycji radia i telewizji. 13 grudnia 1981 r. nadawano jedynie telewizyjne oświadczenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, przewodniczącego powołanej dzień wcześniej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – niekonstytucyjnego organu tworzonego przez wyższych oficerów LWP. Zawieszono wydawanie większości gazet […] Wprowadzono cenzurę korespondencji. Od godziny 22.00 do 6.00 obowiązywała godzina milicyjna. Na ulicę wyszły patrole wojskowe. Zawieszono działanie związków zawodowych i wielu organizacji społecznych. Zawieszona została m.in. działalność szkół, placówek kultury, a także organizacji sportowych i turystycznych. Za złamanie przepisów dekretu o stanie wojennym i innych zarządzeń władz groziły surowe kary, do kary śmierci włącznie, które miały orzekać sądy wojskowe w trybie doraźnym.

Tekst opracował Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Rzeszowie.

REKLAMA

2 thoughts on “Solidarność w niedzielę upamiętni rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

  1. JACEK pisze:

    Szczerze mówiąc niezbyt rozumiem rocznicową mszę wprowadzenia stanu wojennego, to może jeszcze dodajcie intencję za osoby które go wprowadziły.

  2. M pisze:

    Oprawa religijna ma na celu ukazanie, po której stronie stoi Bóg

Dodaj komentarz