REKLAMA

Spacerem uczcili rocznicę Powstania Styczniowego [zdjęcia]

Przedstawiciele koneckiego PTTK-u z prezesem organizacji Wojciechem Paskiem na czele, a także rekonstruktorzy z Koneckiej Grupy Powstańczej 1863 roku w sobotę w Końskich przygotowali spacer historyczny ku czci tych, którzy w trakcie styczniowego zrywu walczyli o wolną Polskę.

REKLAMA

W tym roku obchodzimy już 161 rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego. Pięknego niepodległościowego zrywu, który zapoczątkował proces odzyskiwania przez Polskę wolności.  W Końskich z inicjatywy Wojciecha Paska od kilku lat odbywał się Rajd Powstania Styczniowego, ale w tym roku przybrał on formę nieco mniejszego spaceru.

REKLAMA

„Spotkanie, jak i spacer było spontanicznym, prywatnym upamiętnieniem uczestników Powstania Styczniowego. Zarząd PTTK nie zgodził się na kontynuację rajdu, który był organizowany w latach wcześniejszych. Prezes Wojciech Pasek był zaproszony jako honorowy uczestnik i pomysłodawca tego rajdu” – mówi Grzegorz Węgrecki, przedstawiciel Koneckiej Grupy Powstańczej 1863.

Uczestnicy wydarzenia w pobliżu pomnika przy ulicy Partyzantów, gdzie pod symboliczny krzyżem wspominającym koneckich powstańców styczniowych Franciszka Makulskiego oraz Lucjan Łączkowskiego oddali im cześć. Następnie odwiedzili groby powstańców na koneckim cmentarzu. Wszędzie przedstawiano rys historyczny miejsca i postaci z nim związanych.

Rajd zakończył się ogniskiem w Rogowie na posesji działacza PTTK-u Włodzimierza Wojciechowskiego.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “Spacerem uczcili rocznicę Powstania Styczniowego [zdjęcia]

  1. Kulfon pisze:

    Dlaczego autor artykułu nie podał prawdziwej nazwy wydarzenia która brzmiała Konspiracyjny Rajd Powstania Styczniowego ! Jak można posługiwać się chorym człowiekiem, niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania ?

  2. piszę pisze:

    Oburzające! Ktoś próbuje się wybić na nazwisku W.P. i wykorzystać go i zniszczyć wizerunek PTTK. Czy rzeczywiście uczestnicy tego spaceru spotkali się w siedzibie PTTK? Coś tu nie gra! Kolejna intryga!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *