REKLAMA

Spektakl ‚Szac’ zachwycił stąporkowian [wideo, zdjęcia]

W sobotę w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie mieliśmy okazję zobaczyć ostatnie już w tym roku przedstawienie w ramach projektu Teatr Polska – stanowiło ono jednocześnie rozpoczęcie obchodów Święta Niepodległości w gminie.

REKLAMA

Powyżej możecie zobaczyć fragmenty przedstawienia. 
Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Widowisko „Szac” otrzymało największe z tegorocznych dofinansowań dzięki czemu można było je obejrzeć za darmo aż w 14 miejscowościach w Polsce. Wydarzenie w Stąporkowie przyciągnęło wielu sympatyków teatru a także przedstawicieli władz powiatu: starostę koneckiego Grzegorza Pieca, wicestarostę Wiesława Skowrona oraz członka zarządu Jarosława Staciwę.

Spektakl przedstawia losy czterech dojrzałych kobietach, które opowiadając historie swojego życia wspominają o tytułowym Szacu – z gwary śląskiej narzeczonym. Młodzieńczy entuzjazm splata się z dojrzałą refleksją nad własnym życiem oraz wyborami które zmieniły ich losy. 60-minutowe widowisko przedstawia też zwykłego człowieka – Edka, który podejmując takie, a nie inne decyzje wpływa na życie innych ludzi. Sam kończy natomiast jako starzec opuszczony przez bliskich i ostatecznie bez żony.

REKLAMA

Spektakl „Szac” w wykonaniu Teatru Naumianego wspartego przez Fundację Szafa Gra wprowadził widzów w świat śląskiej gwary, obyczajowości i tradycji.

Po prezentacji spektaklu w miejscowej kawiarnii odbyło się spotkanie z aktorami oraz reżyserką – Iwoną Woźniak. Członkowie Teatru Naumianego z Ornontowic podkreślili przede wszystkim, że „Szac” to historia którą można odnaleźć w niejednej śląskiej rodzinie i to właśnie wspomnienia lokalnych kobiet były inspiracją do stworzenia sztuki.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *