REKLAMA

Spokojna i drogowa sesja Rady Powiatu Koneckiego [wideo, zdjęcia]

To już tradycja, że w tej kadencji samorządu dyskusja podczas sesji Rady Powiatu kręci się wokół dróg. Nie inaczej było w minionym tygodniu. 

REKLAMA

Nasi samorządowcy dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz w budżecie Powiatu Koneckiego. Dotyczyły one głównie przesunięć środków w związku z planowanymi remontami dróg – wspólnie z gminami przy podziale finansowania 50 % do 50 %. Atmosfera podczas sesji ożywiła się nieco w części przeznaczonej na interpelacje, zapytania i sprawy różne. Chociaż tutaj również dominowała kwestia dróg. Zbiorczą prośbę o remont wielu odcinków w gminie Fałków odczytała radna Danuta Leśniewicz. – „Droga powiatowa Fałków – Starzechowice – Turowice i Sulborowice tam w miejscowości Starzechowice występują ubytki, które należy usunąć. Należy też tam zamontować barierki koło stawu. W Turowicach wykonać w korytkach wjazdy, na drodze w Sulborowicach trzeba usunąć drzewo, które zagraża oraz uzupełnić ubytki w drodze do Reczkowa. Droga w Pląskowicach – należy udrożnić przepust przy posesji nr 2 i uzupełnić ubytki w drodze. W Fałkowie należy udrożnić rów, a droga powiatowa Czermno – Wąsosz w niej należy uzupełnić wyrwy w poboczach i usunąć pnie po wyciętych drzewach przy drodze, wykonać pobocza na całej długości drogi.”  – mówiła radna Leśniewicz.

Natomiast starosta Bogdan Soboń informował, że za chwilę prace ruszą, bo powiat jest już po etapie ustaleń z gminami co do tego, które odcinki mają być remontowane.  Wspomniał on także, że jest szansa na dodatkowy remont w gminie Stąporków. – „Ze wszystkimi gmina jesteśmy po tym etapie ustaleń. Jest też szansa na następną schetynówkę – mówię tu o drodze w gminie Stąporków. To byłoby dodatkowe 850 tysięcy. Jeżeli by tak się stało to te pieniądze przeznaczymy na terenie gminy Stąporków, tam gdzie ustalimy sobie z nimi zadania” – tłumaczył podczas sesji Soboń.

REKLAMA

O odcinki w gminie Końskie upominali się radni: Michał Cichocki oraz Marian Gąszcz. Ten drugi zarzucił Zarządowi Powiatu opieszałość w swoich działaniach. –  „Na ostatniej sesji składałem trzy interpelacje i na jedną z nich otrzymałem niewyczerpującą odpowiedź. Chodzi o usunięcie poboczy przy drodze 0420T. Prosiłem o konkretną odpowiedź kiedy będzie to zrobione. Dostałem odpowiedź taką samą jak w 2013 roku i do tej pory ta droga nie jest zrobiona. „ –  apelował Marian Gąszcz.

Na brak odpowiedzi ze strony Rady Powiatu, czy też jego zarządu narzekała także przybyła na sesję wicewójt Gowarczowa Marzena Dziewit. – „W imieniu swoim i mieszkańców wsi Kurzacze wnioskuje do p. Starosty, powiatu koneckiego i Rady Powiatu Koneckiego o podjęcie działań w sprawie przebudowy drogi powiatowej. Wymaga ona natychmiastowej przebudowy, a fatalny stan techniczny jej nawierzchni oraz brak poboczy zagraża kierowcom jak i pieszym.  Chcemy żeby Nadleśnictwo Przysucha i starostwo wspólnie partycypowało w przebudowie tej drogi, bez udziału gminy. Jeżeli jest taka możliwość to bardzo byśmy o to prosili. Pismo wpłynęło 24 marca i od wtedy gmina nie uzyskała jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony Starosty, powiatu. Mam jeszcze zapytanie, bo ostatnio wywiązała się podczas naszej sesji Rady Gminy dyskusja o budynku po byłym posterunku policji, co my z nim możemy zrobić. Chciałabym tutaj otrzymać informację na piśmie.”  – prosiła pani wicewójt z Gowarczowa.

Marzena Dziewit na swoją prośbę tym razem otrzymała natychmiastową odpowiedź. – „Jeżeli chodzi o partycypowanie w kosztach remontów przez poszczególne Nadleśnictwa. Były prowadzone rozmowy przy udziale sześciu Nadleśnictw: Barycz, Stąporków, Ruda Maleniecka, Przysucha, Przedbórz i Włoszczowa. Rozmowy nie należą do łatwych. W tamtym roku z Nadleśnictwem Ruda Maleniecka zrealizowaliśmy jeden odcinek. Teraz prowadzimy rozmowy w sprawie drogi Niebo – Piekło. Nie widzę przeszkód by prowadzić rozmowy z Nadleśnictwem Przysucha. Ja jestem otwarty – radnym mówiłem by szukali kontaktów. To nie są łatwe rozmowy, ale z racji obszarów lasów, gdzie wywozi się duże ilości drewna to sprawa jest istotna i wymaga wspólnego działania. Jeżeli chodzi o posterunek policji to na dzień dzisiejszy jest kwestia rozpatrzenia pisma, które jest u p. wojewody. Skłanialibyśmy się sprzedać ten budynek, bo cóż z nim mamy robić. Tam działka jest cztery ary, nam to nie jest do niczego potrzebne i taki kierunek jest tu przyjęty.” – deklarował starosta Soboń.

A wicewójt Gowarczowa odpowiadała – „Pani Katarzyna Zawrzykraj poinformowała mnie, że już jest zgoda na sprzedaż tego budynku. My jako gmina chcielibyśmy przeznaczyć go na inne cele niż nakazało nam starostwo. Ja bym bardzo prosiła o rozmowy odnośnie dróg z Nadleśnictwem Przysucha, tam jest bardzo często uczęszczany odcinek, przewożone jest drewno i drogi są w fatalnym stanie.” 

Na zakończenie sesji starosta Bogdan Soboń podziękował także włodarzom wszystkich gmin, z którymi powiat ustalił plan remontów dróg na obecny rok. –„Chciałbym wszystkim gminom podziękować za te prawie cztery miliony złotych przekazane na drogi powiatowe.”  – kończył zarządca powiatu koneckiego.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *