REKLAMA

Spokojny przebieg strajku w powiecie koneckim. Protestuje zdecydowana większość nauczycieli

Praktycznie brak dzieci w szkołach (jedynie w gminie Smyków frekwencja dopisała) i zdecydowana większość strajkujących nauczycieli. Przyglądamy się temu jak w naszym regionie przebiega Ogólnopolski Protest Nauczycieli. 

REKLAMA

„Z dużym niepokojem obserwowaliśmy sytuację dotycząca rozmów Związku Nauczycielstwa Polskiego i rządu na temat strajku. Na ten moment sytuacja w gminie Końskie jest jednak opanowana. Do 12 placówek, które uczestniczą w strajku zgłosiło się dziś jedynie 13 uczniów. To oznacza, że rodzice sami w jakiś sposób zagospodarowali czas swoim dzieciom. W tych samych 12 placówkach zgłosiło się gotowych do pracy 26 nauczycieli niestrajkujących”. – mówi wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, odpowiedzialny za edukację.

REKLAMA

W gminie Końskie do strajku przystąpiło 12 z 16 placówek edukacyjnych. Nie przystąpiły przedszkola nr 1, 2, 3 i 5. We wszystkich strajkujących jednostkach pojawiło się zaledwie 13 uczniów, np. w bardzo dużej Szkole Podstawowej nr 2 dziś na zajęcia przybyło trzech uczniów. Wszyscy oni mają zapewnione zajęcia opiekuńcze przez niestrajkujących nauczycieli i dyrekcję.  Jeżeli protest będzie trwał dalej niestrajkujący nauczyciele będą mogli zabierać uczniów na zajęcia do jednostek: Biblioteki Publicznej, na Pływalnię Miejską oraz do Domu Kultury. Tam instruktorzy zajmą się organizacją czasu dla nich. Takie działania zarządził sztab kryzysowy, który zebrał się w UMiG Końskie.

Jak informuje burmistrz Jasiński niezagrożona jest także organizacja egzaminów – „Poradzimy sobie z egzaminami na pewno. Jutro będzie decyzja w jakiej formie technicznie się one odbędą, ale na pewno nie ma żadnego zagrożenia” – tłumaczy Jasiński.

Podobnie jest w pozostałych gminach należących do koneckiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego –„Mamy informację, że od rana w placówkach, które przynależą do naszego związku, czyli w jednostkach z gmin: Końskie, Smyków, Ruda Maleniecka, Fałków i Gowarczów nauczyciele przystąpili do strajku. Przypomnę, że w referendum strajkowym za opowiedziało się 84% nauczycieli”mówi Karolina Orłowska-Carmenate, prezes ZNP w Końskich. 

Udało nam się ustalić, że do placówek w gminie Ruda Maleniecka przyszło dziś łącznie z przedszkolakami kilkunastu uczniów. Nieco więcej w gminie Fałków. W samym Fałkowie nie strajkuje trzech nauczycieli, a w Czermnie dwóch. „Dyrektor szkoły w Falkowie  zapewnia, że egzaminy dla uczniów odbędą się normalnie”– poinformowała nas Danuta Leśniewicz z Urzędu Gminy w Fałkowie.

W gminie Gowarczów do gimnazjum nie przyszedł nikt, do szkoły podstawowej kilku uczniów. Tutaj również protest podjęło ponad 80% nauczycieli. Otrzymaliśmy sygnał od jednego z rodziców, że w filii w Kamiennej Woli nie było od rana opieki dla dzieci –„Tę sytuację już opanowaliśmy wspólnie z dyrektorem Chojnackim. W filii na czas strajku także zapewniona będzie opieka. Podobnie jak w pozostałych placówkach w naszej gminie” – mówi Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.

AKTUALIZACJA: W Kamiennej Woli od poniedziałku trwają rekolekcję i dzieci zamiast do szkoły szły tego dnia do kościoła. Opieka została im zapewniona.

W Smykowie przyszło do szkół zaskakująco wielu uczniów – frekwencja była na poziomie normalnych dni szkolnych. Jednak zarówno w Miedzierzy, jak i Królewcu nauczyciele strajkują. W tej pierwszej szkole dziś zorganizowano specjalne wielkanocne przedstawienie. I w tym przypadku obecnym uczniom zapewnione są zajęcia opiekuńcze.

W gminie Słupia Konecka do szkół w Pilczycy i w Słupi Koneckiej przyszło tylko kilku uczniów. Nieco więcej w Wólce. Wszędzie zapewniona jest im opieka przez niestrajkujących nauczycieli oraz dyrekcję.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w gminie Radoszyce. Tam od dziś trwają rekolekcje i uczniowie… przyszli do kościołów. Po katechezach w szkołach odbywają się zajęcia opiekuńcze. Przypomnijmy, że w tej gminie przystąpienie do strajku zadeklarowało około 90% z wszystkich nauczycieli. Wiemy też, że gmina Radoszyce poradziła sobie z kwestią organizacji egzaminów –„Są już powołane komisje i egzaminy w najbliższą środę, czwartek i piątek nie są zagrożone” – mówi Ewelina Ptak z Centrum Usług Wspólnych w Radoszycach.

W gminie Stąporków także strajkują wszystkie szkoły. Do protestu podobnie jak w pozostałych gminach przystąpiło ponad 80% nauczycieli. We wszystkich placówkach pojawiło się dziś około 20 uczniów. Zapewniona jest im opieka. Niewykluczone, że w kolejnych dniach uczniowie będą uczęszczać na zajęcia do Domu Kultury.

Strajkują także szkoły ponadgimnazjalne. Oficjalnych danych ze Starostwa Powiatowego, które jest dla nich jednostką nadrzędną wciąż nie ma, ale szkoły, które odwiedziliśmy z kamerą świecą pustkami –„U nas nie przyszedł żaden uczeń. Strajkują niemal wszyscy nauczyciele, tylko cztery osoby z kadry nie strajkują – w tym dwóch księży, którzy uczą religii” – mówi Beata Salata z II LO w Końskich. Jednocześnie również szkoły ponadgimnazjalne są przygotowane na prowadzenie zajęć opiekuńczych –„Jesteśmy gotowi na to, by prowadzić takie lekcje, możemy np. emitować filmy profilaktyczne i prowadzić szereg innych zajęć” – informuje dyrektor Salata. W I LO pojawiło się kilkudziesięciu uczniów, ale uczestniczą oni tylko w niektórych zajęciach –„W naszej szkole 9 nauczycieli nie strajkuje i oni mogą prowadzić normalne zajęcia. Pozostała kadra prowadzi protest. Jesteśmy też przygotowani na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze” – informuje Wojciech Jasnos, dyrektor I LO.

Docierają do nas także informacje, że do strajku przystąpiła część nauczycieli związanych z Solidarnością„Każdy tutaj miał możliwość podjęcia strajku. Ja osobiście nie strajkuję, ale wiem o tym, że są nauczyciele ze związku, którzy podjęli protest” – tłumaczy Mariusz Brzozowicz, szef Nauczycielskiej Solidarności w powiecie koneckim. Stało się także to, o czym od niedzielnego wieczoru mówiło się po cichu – pedagodzy dotychczas należący do Solidarności zaczęli się wypisywać z tego związku zawodowego –„Niestety z przykrością, ale muszę o tym powiedzieć – od rana otrzymałem pięć rezygnacji z przynależności do naszej nauczycielskiej Solidarności” – informuje Brzozowicz.

WIĘCEJ INFORMACJI WKRÓTCE W NASZYM WIDEO. 

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *