REKLAMA

Sportowe podsumowanie roku w powiecie koneckim

Rok 2020 na sportowych arenach podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia społecznego był inny. Na świecie podjęto trudne i bolesne dla kibiców decyzje o przeniesieniu w czasie wielkich imprez – Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Europy. Przez większość roku fani nie mieli także wstępu na sportowe areny. W regionie to rok ze zmianami kadrowymi w najważniejszych klubach. Z emocjami dostarczanymi przez zespoły czy sportowców indywidualnych – np. naszych fighterów. Podsumowujemy to, co zadziało się na płaszczyźnie sportowej powiatu koneckiego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

REKLAMA

Styczeń
Już w pierwszych dnia nowego roku dowiedzieliśmy się, że nowym trenerem szczypiornistów KSSPR Końskie został Michał Przybylski, który z koneckim klubem związany był przez dłuższy czas. Jako szkoleniowiec pracował z „Końmi” w latach 2013-2017.

REKLAMA

Kilka dni później wielkie zmiany nastąpiły też w Neptunie Końskie. Po wielu latach pracy ze stanowiskiem prezesa pożegnał się Grzegorz Telka. Jego miejsce zajął Zdzisław Kos.

Nowy prezesem Neptuna Końskie został Zdzisław Kos

Jeszcze w normalnych warunkach epidemicznych odbywały się rajdy piesze – między innymi 33. Zimowy Rajd w Końskich, czy rajd z pochodniami na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoim normalnym tempem toczyły się też amatorskie rozgrywki – w tym Miejska Liga Futsalu ze Stąporkowa.

Piotr Koń związany od lat z Fałkowem odnosi kolejne sukcesy. Wygrywa w zimowym biegu wysokogórskim w Kamieńsku. W Końskich Neptun rozpoczyna przygotowania do startu rundy wiosennej – jak się później okazuje, bardzo krótkiej rundy.

Luty
O sporym sukcesie można było mówić w przypadku juniorów ze Smykowa. Juniorzy młodsi KS Smyków zakończyli rozgrywki ligowe na szóstym miejscu w Świętokrzyskiej Lidze Wojewódzkiej. W tej grupie wiekowej w województwie świętokrzyskim rywalizowało 36 drużyn.

Ciekawe turnieje sportowe odbywały się w Przyłogach i Fałkowie. W tej pierwszej miejscowości rywalizowali bilardziści, w drugiej drużyny siatkarskie. Z kolei w Końskich odbył się piknik hokejowy.

Niestety także w lutym zmarł legendarny konecki kolarz i trener tej dyscypliny sportu – Piotr Pytka. Szczypiorniści KSSPR Końskie od zwycięstwa z AZS Warszawa rozpoczęli rundę wiosenną I Ligi.

W lutym zmarł znakomity kolarz i trener Piotr Pytka

Wielkie zmiany personalne nastąpiły też w Partyzancie Radoszyce. Nowym prezesem klubu został Sławomir Staciwa, a nowym trenerem Jan Luzar. W lutym odbyła się także tradycyjna Konecka Gala Sportu. Jej gośćmi były wybitne biegaczki Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik.

Mistrzem MLF Stąporków został zespół „Taktyczny Piątek”. Karatecy z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin udali się do Norwegii. Wzięli tam udział w turnieju Kyokushin Open w Bergen i przywieźli z niego 6 medali.

W Końskich rozegrano piłkarski turniej charytatywny dla Michała Kamińskiego, w Radoszycach grano dla Wiesława Wydry. Wystartowały też rozgrywki Koneckiej Ligi Futsalu.

Partyzant Radoszyce bardzo szybko odpadł z Okręgowego Pucharu Polski – radoszyczanie przegrali z GKS Nowiny aż 7:1. Luty zakończył Powiatowy Marszobieg „Wilczym Tropem”. W wydarzeniu udział wzięło mnóstwo osób.

Marzec
Marzec rozpoczął się od spotkań w IV Lidze piłki nożnej – Neptun przegrał w pierwszym meczu, Partyzant zremisował. W ten sam weekend na gali TFL 20 walczyli zawodnicy Brawler Fight Club Końskie: Artur Krawczyk zwyciężył, niestety Gerard Bąk i Wiktoria Czyżewska odnieśli porażki.

W Fałkowie miał miejsce kolejny turniej siatkówki z okazji Dnia Kobiet. W Końskich zaś odbyła się Duża Świętokrzyska Liga Pływacka. Niestety w marcu też rozpoczęły się pierwsze epidemiczne problemy sportowców. Pierwsze wydarzenia sportowe zostały odwołane (Świętokrzyska Olimpia Przedszkolaka).

Chwilę później ZPRP zawiesza rozgrywki piłki ręcznej – KSSPR nie wróci już w sezonie 19/20 na parkiet. „Konie” plasują się na 6 pozycji w tabeli. Podobnie jest z rozgrywkami IV Ligi piłki nożnej. Mecze odwołano po 18 pełnych kolejkach. To oznacza, że Neptun zakończył sezon na 10 pozycji, a Partyzant na 18 miejscu (ostatnim, ale spadek tej drużyny unieważniono).

Kwiecień
W kwietniu w sporcie nie działo się kompletnie nic. Dowiadujemy się tylko o tym, że nie odbędzie się cykliczny kolarski „Wyścig Hubala”, a pod koniec miesiąc Rząd RP postanowił odmrozić sport – pojawiło się więc światełko w tunelu, by zawodnicy mogli wrócić do rywalizacji.

Maj
W maju rząd zezwolił Polakom na powrót na obiekty sportowe przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Odżyły więc orliki, skateparki, czy siłownie.

Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej ostatecznie podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek. W związku z zakończeniem sezonu Neptun Końskie zajmuje 10. miejsce w tabeli w IV lidze, Tęcza Gowarczów – 6. miejsce w klasie A, Partyzant Radoszyce zajmuje ostatnie, 18. miejsce w tabeli w IV lidze, jednak dzięki decyzji ŚZPN rozegra również w niej kolejny sezon. Klub Radiator$ Stąporków zajmuje na koniec sezonu 12. miejsce w tabeli w klasie A, GLKS Fałków zajmuje 10. lokatę w klasie B, a zaraz za nim KS Kamienna Wola z 11. pozycją. Natomiast KS Smyków jest liderem klasy B, co oznacza dla klubu awans do klasy A.

Neptun Końskie rozstał się z trenerem Waldemarem Szpiegą. Jego miejsce zajął Jarosław Komisarski. Do użytku oddano budynek zaplecza na Stadionie OSiR.

Czerwiec
W czerwcu do pracy powróciły pływalnie, a nad akwenami pojawili się wędkarze, którzy rywalizowali przez lato w wielu zawodach. W tym miesiącu piłkarskie zespoły rozgrywały sparingi, bo na lipiec zaplanowano start nowego sezonu.

Antoni Zając z KSSPR Końskie otrzymuje kolejne powołania do juniorskiej kadry Polski w piłce ręcznej. W gminie Smyków zorganizowano rajd Bike Orient – to wyścig na orientacje przeznaczony dla cyklistów.

Lipiec
Na początku miesiąca Neptun Końskie pokonuje w ćwierćfinale Okręgowego Pucharu Polski juniorską Koronę Kielce (występującą na co dzień w Centralnej Lidze Juniorów). Konecczanie wrócili też na korty – w Czerwonym Moście odbyła się kolejna edycja Red Bridge Cup.

KSSPR Końskie w lipcu wzmocnił się przed nowym sezonem. Do zespołu wrócili Wiktor Kubała (prosto z Ekstraligi) oraz Daniel Szot. PTTK zorganizowało kolejną edycję Cross Maratonu „Z Piekła do Nieba„. W drugiej połowie miesiąca Neptun odpada z Pucharu Polski po walce z Koroną II.

W IV Lidze wystartował nowy sezon. Partyzant Radoszyce rozpoczął od porażki z Granatem Skarżysko, a Neptun pokonał Orlicz Suchedniów.

W Przybyszowach odbyły się zawody motocrossowe o Puchar Polski Południowej. Natomiast w Radoszycach rozegrano turniej piłki siatkowej o Puchar Burmistrza.

Sierpień
Sportowo uaktywnia się Zalew Antoniów znajdujący się koło Radoszyc. Na początku sierpnia zorganizowano tam między innymi rajd rowerowy oraz kajakowe mistrzostwa. Do gry powróciła piłkarska A Klasa, a w niej Radiator$ Stąporków, Tęcza Gowarczów oraz KS Smyków.

W sierpniu rozegrano IV ligowe derby powiatu koneckiego – Neptun ograł Partyzanta. Z kolei na torze Lobo Racing w Przybyszowach zorganizowano I rundę Mistrzostw Polski Quadcross.

W sierpniu wystartowała także piłkarska B Klasa, a w niej KS Kamienna Wola oraz GLKS Fałków. W Okręgowym Pucharze Polski wygrywa Radiator$ Stąporków.

Z kolei KSSPR Końskie rozpoczyna serię sparingów przed startem sezonu 2020/2021. Natomiast w Pile w „Stajni Fullmet” odbywają się zawody jeździeckie – do rywalizacji stanęło około 50 jeźdźców na pięknych i zdolnych koniach.

KS Smyków odpada z Pucharu Polski, a na szlaki Konecczyzny ponownie wychodzą piechurzy. Życie toczy się dosyć normalnie, chociaż obowiązują obostrzenia sanitarne.

Wrzesień
Na początku miesiąca Małgorzata Wiśniewska pochodząca ze Stąporkowa zostaje Mistrzynią Polski Bikini Models 2020 podczas Mistrzostw Polski IBFF i WPF w Kulturystyce i Fitness w Siedlcach.

Na zbiorniku wodnym w Baryczy odbyły się III eliminacje Świętokrzyskiej Ligi Wędkarstwa Spławikowego. Wzięło w nich udział niemal 40 wędkarzy reprezentujących 16 drużyn z całego województwa świętokrzyskiego.

Na szosy wokół Końskich wyruszyli uczestnicy 27. Koneckiego Rajdu Rowerowego. Z kolei w Kozienicach na gali TFL 21 zwycięstwo odnoszą: Damian Popiel i Wiktoria Czyżewska. Swój pojedynek przegrywa Artur Krawczyk.

Cały czas nasze zespoły piłkarskie rywalizują w B Klasie, A Klasie i IV Lidze. Natomiast Tęcza Gowarczów na początku września organizuje swoje 25-lecie. Na odnowionym stadionie z tej okazji rozegrano pamiątkowy mecz piłkarski, a jednym z zawodników był nawet wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha.

Pierwsze dni tego miesiąca to także duże sukcesy Studia Tańca Point. W Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbyły się Krajowe Mistrzostwa IDO organizowane przez Polską Federację Tańca. Koneckie tancerki przywiozły z mistrzostw mnóstwo medali.

Na basen w Końskich powróciły zawody pływackie. Na pierwszy ogień zorganizowano rywalizację najmłodszych pod hasłem „pożegnanie wakacji”.  Natomiast KSSPR Końskie rozpoczęło kolejny sezon. Zawodnicy Michała Przybylskiego w 1 kolejce okazali się słabsi od  Orlen Upstream SRS Przemyśl.

Kolejny sukces Małgorzaty Wiśniewskiej. Stąporkowianka zdobywa srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Słowenii.

Z kolei Wiktoria Czyżewska z Brawlera zostaje Mistrzynią Polski w kickboxingu, w wersji Low Kick. W ligach młodzieżowych znakomicie radzą sobie juniorzy starsi Neptuna Końskie oraz Partyzanta Radoszyce.

W ostatni weekend września odbywa się tradycyjna „Radoszycka Szprycha”. To święto cyklistów z gminy Radoszyce i ich gości.

Po przerwie spowodowanej pandemią na maty wracają zawodnicy Koneckiego Klubu Karate Kyokushin. Przywożą oni medale z zawodów w Starachowicach. Natomiast na „Browarach” najlepsi wędkarze rywalizują o Grand Prix Ziemi Koneckiej.

Październik
Partyzant Radoszyce odpada z rywalizacji w Pucharze Polski. Wciąż toczą się rozgrywki we wszystkich niższych ligach piłkarskich.

Ponownie głośno jest o kulturystach z powiatu koneckiego. Daniel Biały z Rudy Malenieckiej i Małgorzata Wiśniewska zdobywają medale na Pucharze Polski w Siedlcach. 

W seniorskiej I Lidze piłki ręcznej kobiet debiutuje wychowanka Olimpii Końskie Natalia Nowek. Tydzień po pierwszym sukcesie kolejny odnosi Daniel Biały. Tym razem nasz kulturysta zdobywa  Polish Grand Prix PCA Poland w Bełchatowie.

Rywalizacja sportowa powraca także do basenu w Czarnieckiej Górze. Na początku października odbywają się tam mistrzostwa o Puchar Marszałka Wojewóztwa Świętokrzyskiego. Udział bierze w nich kilkudziesięciu pływaków z kilku klubów województwa.

Niespodziewanie dla wszystkich nastolatek ze Stąporkowa Adam Kowalczyk zostaje wicemistrzem Polski podczas silnie obsadzonych Mistrzostw Polski w Biegach Górskich, które odbyły się w Krynkach w powiecie starachowickim.

W Końskich odbywa się V Konecki Maraton Pływacki. A kolejne sukcesy odnoszą fighterzy z Brawlera Końskie – wzięli oni udział No-Gi Fight Grappler Cup w Mińsku Mazowieckim i przywieźli cztery medale.

W ligach piłkarskich znów rozpoczynają koronawirusowe zamieszania. Spotkania coraz częściej są odwoływane lub przekładane. Przyczyna? Ktoś w drużynie zachorował. Odwoływane są także inne sportowe wydarzenia np. Konecka Liga Pływacka.

Kolejny sukces Małgorzaty Wiśniewskiej. Tym razem zdobyła ona drugie miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski WBBF & WFF w Skarszewach.

Dobrze prezentują się także karatecy z gminy Stąporków występujący w ramach sekcji utworzonej w Skarżyskim Klubie SKSW. Stąporkowianie przywozili medale między innymi z turniejów w Turku i Skarżysku. Kolejne medale zdobywają też karatecy z Końskich – tym razem w Wieliczce oraz na prestiżowym Warsaw Cup.

W Pucharze Polski dobrze spisuje się Neptun – pokonuje aż 5:0 Lechię Strawczyn. Mimo to z klubem żegna się Jarosław Komisarski. Na ławce trenerskiej zastępuje go Zbigniew Podsiebierski.

Listopad
Młodzicy Neptuna Końskie kończą rozgrywki w Świętokrzyskiej Lidze Młodzików Starszych na dobrym trzecim miejscu. Znowu głośno jest o Wiktorii Czyżewskiej. Zawodniczka Brawlera zwycięza w Mistrzostwach Europy MMA w kategorii juniorek, które zorganizowano w Sochaczewie.

Na stadionie OSiR w Końskich organizowane są Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Biegach Przełajowych. Udział bierze w nich około 150 biegaczy ze świętokrzyskiego oraz łódzkiego.

Do wody ponownie wskazują morsy. Między innymi w Sielpi odbywa się „Morsowanie dla Niepodległej”. Notujemy też kolejne sukcesy w karate. Na Mistrzostwach Polski Kyokushin w Zielonce koło Warszawy Oliwia Małecka zdobywa srebrny medal.

 W Niekłaniu odbyła się kolejna „Niekłaniada”. Tym razem w formule Nordic Walking. Koniec rundy jesiennej w IV Lidze. Neptun finiszuje na 15 pozycji, a Partyzant na ostatnim, 20 miejscu w tabeli.

Rozgrywki kończą się także w A Klasie – po jesieni Radiatorsi są wiceliderami, Tęcza Gowarczów zajmuje ósme miejsce, a KS Smyków ostatnie (14 pozycja). W B Klasie GLKS Fałków jest ósmy, a KS Kamienna Wola dziewiąty (na dziesięć rywalizujących zespołów.

Znów medale zdobywają karatecy. W Katowicach po brązowe medale Mistrzostw Polski w kategorii juniora młodszego sięgnęli: Jakub Owczarek oraz Amelia Łyczek. 

Zmagania w I grupie klasy okręgowej juniorów starszych w rundzie jesiennej zakończyła drużyna Radiator$ Stąporków. Na osiem drużyn z grupy reprezentanci Stąporkowa zajmują piątą pozycję w tabeli. Prowadzą młodzi piłkarze Neptuna Końskie, przed zawodnikami Partyzanta Radoszyce.

Grudzień
Otwiera się koneckie lodowisko i od razu cieszy się ogromnym zainteresowaniem mimo obostrzeń sanitarnych. Rundę jesienną kończą szczypiorniści KSSPR. W ostatnim meczu pokonują Olimipię Medex Piekary Śląskie w znakomitym stylu i przed startem wiosennych gier klasyfikują się na piątej pozycji w tabeli grupy D I Ligi.

Konecki Klub Karate Kyokushin startuje z sukcesami na prestiżowym Kokoro Cup. Do kolejnych wielkich zmian dochodzi w Neptunie Końskie. Na stanowisko trenera powraca Waldemar Szpiega. Nowym prezesem klubu zostaje Bartłomiej Gad. Rząd wprowadza kwarantanne narodową i przynajmniej do 17 stycznia 2021 roku sport uprawiać mogą tylko zawodowcy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *