REKLAMA

Spotkali się na plenerze malarskim w gminie Gowarczów [wideo, zdjęcia]

W gminie Gowarczów realizowany jest projekt EtnoPolska 2020 „Spotkanie z kulturą regionu”. W ramach działań kilka dni temu zorganizowano tam plener malarski, a miłośnicy sztuki spotkali się w miejscowościach sołeckich. 

REKLAMA

„Dzisiejszy dzień jest mocno plenerowy. Spotykamy się od samego rana w trzech grupach: pierwsza grupa to dzieci, następnie młodzież i dorośli. Jeździmy do miejscowości sołeckich i tam robimy plener artystyczny, malarski. Malujemy kapliczki. W temacie spotkania z kulturą regionu jest właśnie pocztówka z Gowarczowa. Te trzy wspomniane grupy będą malowały ciekawe budynki i kapliczki w regionie” – mówi nam Małgorzata Żurawska z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie.

Podczas pleneru pod czujnym okiem instruktora malowały trzy grupy: dzieci do 12 roku życia, młodzież oraz dorośli. Łącznie było to 30 osób. Co ciekawe grupę dorosłych stanowiły wyłącznie panie, które na co dzień działają w amatorskim ruchu artystycznym przy CKiAL w Gowarczowie –„Projekt jest dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury z projektu EtnoPolska 2020 […] W projekcie najważniejszą rzeczą jest ten dzisiejszy plener, czyli malowanie, ale w projekcie mamy również bardzo ważny akcent muzyczny – to spotkanie z pieśniami ludowymi. Zespół Bębnowianka ma możliwość zrobienia warsztatów tanecznych, oczywiście też muzycznych. To ma uświadomić, że bardzo ważną sprawą jest by taki ludowy zespół istniał i podtrzymywał nasze regionalne tradycje” – tłumaczy Małgorzata Żurawska.

REKLAMA

Następnym etapem prac malarzy z Gowarczowa będą warsztaty malarstwa farbami akrylowymi na płótnie wybranych przez uczestników kapliczek i budynków z terenu gminy.

W ramach realizowanego projektu odbędzie się też I Konkurs Lokalnego Rękodzieła. Będzie on zorganizowany na skalę całego powiatu koneckiego. Już dziś Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej zachęca wszystkich twórców do zgłaszania swojego udziału. Finał konkursu zaplanowano na 24 września. Dzień później ma odbyć się podsumowanie całego projektu.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Spotkali się na plenerze malarskim w gminie Gowarczów [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Zobaczcie wirtualną wystawę 'Pocztówka z Gowarczowa - kapliczki i budynki' | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *