REKLAMA

Spotkanie z sopranistką w Końskich [zdjęcia]

We wtorek w Egipcjance miało miejsce spotkanie z Elżbietą Ryl – Górską, sopranistką, primadonną, która jest obecna na operetkowej scenie polskiej od lat 50. minionego wieku. Spotkanie odbywało się z okazji promocji książki „Uśmiech primadonny”, której bohaterką jest śpiewaczka i trzeba dodać, że cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.  

REKLAMA

 

REKLAMA

Primadonna gościła w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej w Końskich oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gości przywitały prezes UTW Jolanta Rydzewska i kierowniczka biblioteki Elżbieta Fitas.

Elżbieta Ryl-Górska, śpiewaczka, sopran, związana z Operetką Warszawską i innymi scenami muzycznymi w Polsce, pedagog muzyczny. Dyplom w klasie śpiewu u Ady Sari uzyskała w 1954 roku. Jej opiekunami wokalnymi były: Ada Sari, Wanda Wermińska i Zofia Fedyczkowska. W latach 1954-1982 była solistką Operetki Warszawskiej. Gościnnie śpiewała w Operetce Szczecińskiej, Krakowskiej, Operze Nova, Operze Wrocławskiej i operetce Wrocławskiej. Koncertowała na wielu scenach całego świata, czterokrotnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wielokrotnie w Niemczech, krajach Beneluxu, krajach byłego Związku Radzieckiego i wielu innych. W latach 1982-1996 śpiewała we Frankfurcie nad Menem i koncertowała w Niemczech. Obecnie mieszka w Warszawie, zajmuje się pracą pedagogiczną i nadal występuje na estradzie. Dokonała wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Wydała dwie płyty CD. Zachwycała publiczność wykonaniami najsławniejszych operetkowych ról, m.in. Hanny Glawari w Wesołej wdówce, Rozalindy w Zemście nietoperza, Heleny w Pięknej Helenie. Występowała ze znakomitymi parterami oraz zespołami w wielu teatrach operetkowych i operowych w Polsce i poza krajem. Do chwili obecnej prowadzi czynną działalność koncertową. Można przypuszczać że jest najdłużej występującą śpiewaczką w Polsce, a może i na świecie.

Karolina Prewęcka i Paweł Świętorecki napisali książkę „Uśmiech primadonny”, którą można było zakupić w „Egipcjance”.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *