REKLAMA

Stadion OSiR doczekał się budynku zaplecza z prawdziwego zdarzenia! [wideo, zdjęcia]

Ambitny projekt przebudowy kompleksu OSiR, który mieści się przy ulicy Maratońskiej w Końskich trzeba było w związku z dużymi cenami w przetargach rozłożyć na lata i osobno realizować jego poszczególne elementy. Właśnie dobrnęliśmy do końca kolejnego etapu. Do użytku oddano nowy klubowy budynek. Pokazujemy jak wygląda wewnątrz i na zewnątrz. 

REKLAMA

Nowy obiekt stanął w tym samym miejscu, co poprzedni, który przez lata uległ niemal całkowitemu zniszczeniu –„Jeżeli ten stadion ma być intensywnie użytkowany to brak miejsca, gdzie można skorzystać z toalety, gdzie można się przebrać, czy zmagazynować sprzęt do bieżącego utrzymania był bardzo dotkliwie odczuwalny. Poprzedni budynek zbudowany jeszcze w latach 70-tych z bardzo złej jakości materiałów został wyłączony z bieżącego użytkowania jeszcze na początku lat dwutysięcznych, bo groził katastrofą” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Na tak zwanym osirze miał powstać duży obiekt lekkoatletyczny. Plany powstały w 2010 roku, uzyskano nawet dofinansowanie na budowę stadionu lekkoatletycznego i boiska ze sztuczną murawą. To drugie udało się stworzyć i służy do dziś, stadion niestety nie powstał, bo koszty przerosły gminę, a kwota dotacji była niewielka. Następnie w 2016 roku gmina starała się o kolejne wsparcie zewnętrzne na lekkoatletyczny obiekt. Ponownie pozyskana kwota była niewspółmierna do wydatków i opiewała na około 1,5 mln złotych. Zorganizowano nawet kilka przetargów, ale kwoty proponowane przez firmy za wybudowanie stadionu lekkoatletycznego były wygórowane. Zdecydowano więc by za pozyskane środki zbudować przynajmniej klubowy budynek –„Budynek ma prawie 530 m2 powierzchni użytkowej, ma magazyny dla sprzętu sportowego, szatnie, toalety, zaplecze dla działalności klubowej. Myślę, że bardzo wiele problemów tu istniejących to już rozwiązuje”  – tłumaczy burmistrz Obratański.

REKLAMA

Budynek na ten moment ma być zapleczem przede wszystkim dla pełnowymiarowego boiska ze sztucznej trawy, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem klubów piłkarskich z województwa świętokrzyskiego i nie tylko. To jeden z niewielu takich obiektów, na których można grać także w zimę. Teraz boisko otrzymuje także miejsce, w którym można się przebrać czy odświeżyć –„Najbardziej nam zależy by z tych obiektów, również z tego budynku mogli jednak korzystać nasi mieszkańcy. Od 18 maja, czyli od poniedziałku w tym tygodniu są poluzowane obostrzenia dotyczące korzystania z obiektów sportowych i już od poniedziałku tutaj popołudniami ćwiczą grupy młodzieżowe koneckich klubów – korzystając jednocześnie w takim zakresie w jakim jest to obecnie możliwe i dopuszczone przepisami z budynku zaplecza, czyli np. z toalet, bo z szatni jeszcze nie – ze względu na ograniczenia epidemiczne” – mówi Krzysztof Obratański.

Wykonawcą zadania zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „JANEK”. Budowa pochłonęła 1 milion 660 tysięcy złotych, a duża część środków pochodzi z dofinansowania z Ministerstwa Sportu. W budynku znajdują się pomieszczenia techniczne, szatnie dla zawodników, sędziów, trenerów z pełnym węzłem sanitarnym, sala wielofunkcyjna, pomieszczenie czyszczenia butów, pomieszczenie odnowy biologicznej z pokojem ratownika, magazyn sprzętu do utrzymania obiektu, magazyn sprzętu sportowego, sanitariaty oraz biuro. Co ważne – budynek jest niemalże samowystarczalny energetycznie: na jego dachu znajduje się duża instalacja fotowoltaiczna produkująca prąd i instalacja solarna ogrzewająca wodę.

Jeszcze w tym roku na stadionie OSiR powstać ma utwardzona droga prowadząca do obiektów oraz parking. Gmina chce również w najbliższych miesiącach wymienić ogrodzenie przy ulicach: Robotniczej, Olimpijskiej i Maratońskiej oraz robić kolejne kroki do przebudowy głównego boiska –„W zależności od sytuacji finansowej gminy albo jeszcze w tym roku, albo w najbliższych latach będziemy przebudowywać ogrodzenie zewnętrzne oraz modernizować płytę główną wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, czyli również z widownią” – zapowiada burmistrz Końskich.

Cały stadion OSiR został ‚uzbrojony’ w system monitoringu tak by w przyszłości w tym miejscu nie dochodziło do różnych dewastacji. Przypomnijmy, że oprócz budynku, wspomnianych boisk trawiastego i ze sztuczną nawierzchnią znajdują się tam także: plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz skate park. Wszystkie elementy obejmie oko kamer –„W budynku jest serce systemu monitorowania, serwerownia, ale i centrum, które zbiera informacje i rejestruje zapis z kamer umieszczonych na terenie stadionu. W związku z tym liczę na to, że poziom bezpieczeństwa tutaj znacznie wzrośnie i utrudni korzystanie ze stadionu i jego obiektów w sposób, który nie był przewidziany w planach i który jest dewastujący dla tej infrastruktury”  – opowiada nam Krzysztof Obratański.

Ciągle nie umarł też temat otworzenia w tym budynku lokalnej filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach. Czy prawo jazdy będzie można zrobić w Końskich? O tym u nas już wkrótce.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Stadion OSiR doczekał się budynku zaplecza z prawdziwego zdarzenia! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Końskie: Czy na stadionie OSiR pojawi się bieżnia lekkoatletyczna? | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *