REKLAMA

Stadnicka Wola wygrywa jubileuszowy Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw [wideo, zdjęcia]

Już po raz piętnasty odbył się w Końskich Turniej Mikołajkowy Gier i Zabaw Szkół Podstawowych. Z okazji jubileuszu nagrodzono także osoby zaangażowane w tworzenie tego doskonałego wydarzenia.

REKLAMA

„Turniej Mikołajkowy ma już więcej lat niż większość zawodników, którzy tutaj się stawili. Kiedy przypominam sobie rok 2003 i pierwszy turniej to pamiętam, że była to inicjatywa i pomysł wywodzący się ze środowiska nauczycieli wychowania fizycznego. Pomysłodawcom, którzy zapoczątkowali tak świetnie rozwijający się turniej chciałbym dzisiaj podziękować.” – mówił we wstępie Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Następnie burmistrz wyróżnił tych, którzy przyczynili się do powstania i rozwijania tej inicjatywy. A byli to: Mariusz Brzozowicz, Mirosław Dworak, Ireneusz Pela, Marek Jędrasik, Tomasz Ciszek, Iwona Banasik, Magdalena Hurec, Wiesław Rożej, Dariusz Kos, Czesław Staciwa i Jarosław Drzazga.

REKLAMA

Potem turniej oficjalnie otworzyła Alicja Stradomska – prezes Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Kielcach.

O tym jak powstawał turniej opowiedzieli nam: Dariusz Kos ze Szkolnego Związku Sportowego i wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

„To ważne wydarzenie w naszym mieście. Wydarzenie o charakterze mniej edukacyjnym, a o wymiarze rekreacyjno-sportowym. To bardzo ciekawa inicjatywa, która powstała 15 lat temu dzięki nauczycielom wychowania fizycznego. Dzisiaj nie wypada nic innego tylko ją kontynuować. Dzisiaj ten turniej ma również charakter integrujący środowiska szkolne. Jest wyjściem na przeciw oczekiwań związanych z kształtowaniem postaw prozdrowotnych, zdrowego stylu życia. Ma również charakter wspierający środowiska szkolne.” – opowiada burmistrz Jasiński.

Podczas zawodów nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja.

„Myślę, że dzięki działaczom sportowym, zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy Końskie oraz nauczycieli to jest wspaniała inicjatywa i mam nadzieję, że przetrwa ona następne lata i następne pokolenia będą uczestniczyć w tych pięknych zawodach, które rozwijają kulturę fizyczną, rozwijają młodego człowieka i najważniejsza jest praca w grupie. To, że oni się integrują i wspaniale bawią.” – mówi Dariusz Kos, szef lokalnego Szkolnego Związku Sportowego.

XV edycja turnieju rozegrana została w czwartek w Hali Sportowej w Stadnickiej Woli. Tym razem odbyła się ona na nieco zmienionych zasadach. – „W tym roku, ponieważ reforma obowiązuje od 1 września to jedna z zabaw jest przeznaczona dla dzieci z klas siódmych.” – tłumaczy wiceburmistrz Jasiński.

Od początku istnienia hali w Stadnickiej Woli to tam rozgrywany jest turniej. Wcześniej gościł on w hali w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich. Przez dotychczas rozegranych XIV edycji wbrew temu co by się mogło wydawać nie dominowały szkoły z miasta, a częściej po wygrane sięgały wiejskie ośrodki. – „Okazuje się, że wbrew odczuciu nauczycieli, gdzie wydawałoby się, że Szkoła Podstawowa nr 2, która jest największą szkołą w regionie powinna zdominować te zawody, a okazuje się, że nie. Ta szkoła podstawowa zajmuje jedno z końcowych miejsc, a takie środowiska jak Nieświń, Dziebałtów, Kazanów są tymi środowiskami, które w sposób satysfakcjonujący rywalizują z dziećmi z koneckich szkół.” – tłumaczył nam wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.

W części artystycznej turnieju zaprezentowały się: wokalistki Nina Filiks i Jadzia Kołodziej oraz Studio Tańca Point.

To jednak nie zdobyte miejsca, a integracja i dobra zabawa są w tym turnieju najważniejsze! – „Chciałbym zaznaczyć bardzo mocno, że tutaj nie kolejność jest najważniejszym elementem, a udział wszystkich szkół z terenu miasta i gminy. Również nagrody, które są przeznaczone dla szkół mają ten sam wymiar ilościowy, objętościowy i jakościowy.” – mówi burmistrz Jasiński.

Gry i zabawy odbywały się w dwóch kategoriach: klas I-III i IV-VII. Większość z nich rozgrywa się na torach przeszkód. Po zaciętej rywalizacji kolejność końcowa prezentowała się następująco: 1. SP Stadnicka Wola; 2. SP Nieświń; 3. SP 1 Końskie; 4. SP 2 Końskie; 5. SP Kazanów; 6. SP Rogów; 7. SP Pomyków; 8. SP Modliszewice; 9. SP Dziebałtów; 10. SP Kopaniny.

Wszystkie szkolne ekipy dostały takie same nagrody, najlepsze trzy także puchary, a każde dziecko biorące udział w turnieju otrzymało  przepiękny, pamiątkowy medal.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *