Stadnicka Wola wygrywa w prestiżowym turnieju piłki ręcznej [zdjęcia]

W ubiegłym tygodniu w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbył się powiatowy turniej „Szczypiorniak IV” w ramach programu Dziecięca Piła Ręczna.

Jest to III edycja Świętokrzyskiego Programu Wspierania Rozwoju Aktywności Fizycznej. Realizują go wspólnie Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, który sfinansował zakup sprzętu sportowego dla szkół biorących udział w projekcie. Koordynatorem projektu w naszym powiecie jest nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli Piotr Klusek.

Program  jest adresowany do najmłodszych adeptów piłki ręcznej – uczniów i uczennic klas czwartych, w drużynach mogą również występować uczniowie z młodszych klas. Gra odbywa się na boisku o wymiarach 20 x 10m. W myśl regulaminu na boisku musiały występować minimum dwie zawodniczki, pole bramkowe zmniejszone jest do 4 m i zmniejszone są także bramki 180 x 120cm. Gra się piłką, której nie można kozłować, a drużyna przed rzutem na bramkę musi wykonać minimum trzy podania.

W turnieju w Stadnickiej Woli udział wzięło dziewięć szkół. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”. Następnie po dwie najlepsze ekipy z grup rozegrały mecze półfinałowe systemem „na krzyż”czyli 1A- 2B i 2A- 1B. Zwycięzcy półfinałów walczyli o I miejsce natomiast pokonani o miejsce III. Pozostałe drużyny zostały sklasyfikowane na miejscach w zależności od tego, które lokaty zajęły w grupie. I tak z miejsc trzecich w grupie na 5,6 miejscu w turnieju, z miejsc IV na 7,8 w turnieju. Drużyna, która zajęła miejsce V w grupie sklasyfikowana została na miejscu IX w turnieju.

Najlepsza w rywalizacji okazała się drużyna reprezentująca szkołę podstawową w Stadnickiej Woli, która w finale pokonała SP Królewiec (gospodarze triumfowali 12:7). W meczu o III miejsce Kłucko pokonało Fałków (11:6). Pozostałe miejsca zajęły:

5,6 – SP Rogów i SP Stąporków

7,8 – SP nr 1 Końskie i SP Radoszyce

9 – SP Kazanów

Zwycięzca turnieju zakwalifikował się bezpośrednio do turnieju finałowego, który odbędzie się 8 czerwca w Kielcach w Hali Legionów. Organizatorzy planują finał z udziałem 12 drużyn, a ponieważ jest siedem turniejów powiatowych, 5 zespołów będzie wybrana w drodze losowania z drużyn, które w turniejach zajęły 2 miejsce – pokonanych w meczach finałowych w turniejach powiatowych. Jest więc szansa, że w Hali Legionów zaprezentuje się także ekipa z Królewca.

Zwycięski zespół ze Stadnickiej Woli zagrał w składzie: Zofia Świercz, Agata Leszczyńska , Julia Lachowska, Julia Majka, Lena Olak, Zuzanna Kowalska, Dominika Cichoń, Mikołaj Wolski, Jakub Szczypek, Wojciech Dytman, Oskar Banasik.