REKLAMA

Stąporków: Policjanci ujawnili ‚kręcony’ przebieg

Od wejścia w życie przepisu dotyczącego sprawdzania wskazań drogomierzy w pojazdach policjanci dokonują takich badań praktycznie przy każdej kontroli drogowej. W ostatnim czasie wśród wykrytych kilku przypadkach „kręcenia” przebiegu w województwie świętokrzyskim znalazł się także incydent z naszego regionu, a dokładniej z gminy Stąporków. Drogomierz w hondzie kierującego zatrzymanego do kontroli drogowej został zmieniony o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów!

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe

Kierującego hondą do kontroli zatrzymali koneccy funkcjonariusze. Odczyt drogomierza w pojeździe i porównanie go z zapisem w bazie danych wskazywał na to, że przebieg auta zmieniony został o ponad 23 tysiące kilometrów.

Każdorazowo sprawdzając drogomierz policjanci porównują jego wskazania z zapisem w bazie danych. W przypadku gdy stwierdzone zostanie, że ktoś mógł ingerować we wskazania drogomierza, czyli potocznie mówiąc cofnął licznik, policjanci dokonują oględzin pojazdu. Wykonywana jest także dokumentacja fotograficzna, a następnie prowadzone są czynności, które mają na celu ustalenie jak doszło do zmiany wskazań drogomierza.

REKLAMA

Odstępstwem od sprawdzania przebiegu mogą być działania takie jak akcja „Trzeźwość”, które polegają na sprawdzeniu stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 306a KK. Dokonywanie zmian wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru, jest zagrożona karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *