REKLAMA

Stąporków: Uroczystości i świetny koncert na Święto Niepodległości [wideo, zdjęcia]

11 listopad to wyjątkowa data dla każdego Polaka, rodacy w całym kraju i poza jego granicami świętują Odzyskanie Niepodległości. Jak co roku również i w poniedziałek mieszkańcy gminy Stąporków postanowili w sposób szczególny upamiętnić ten czas.

REKLAMA

O godzinie 12.00 rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stąporkowie celebrowana przez proboszcza parafii Andrzeja Bartosińskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnego samorządu z burmistrzem Dorotą Łukomską i przewodniczącym rady gminy Jackiem Kołodziejem na czele.

Po mszy zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi przeszli w uroczystym pochodzie główną ulicą Stąporkowa na Stadion Miejski, gdzie znajduje się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty pod pomnikiem złożyły liczne delegacje:  Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Stąporkowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – oddział w Niekłaniu, delegacja samorządowców z burmistrz Dorotą Łukomską, przewodniczącym Jackiem Kołodziejem z radnymi i sołtysami, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stąporkowie, Nadleśnictwo Stąporków, Stowarzyszenie Klub 50+, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Senioriada”, placówki oświatowe z terenu miasta, delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego z Łukaszem Świerczyńskim na czele.

REKLAMA

Ostatnią częścią obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości był koncert Stomp Folk System. Znane zespoły ludowe – Mokrzaneczki i Smarkowianki pokazały, że tradycyjne utwory ludowe brzmią tak samo doskonale w nowoczesnej aranżacji. Piękne wykonanie tradycyjnych pieśni zespołów pod opieką Ewy Guli dzięki Bartkowi Gärtnerowi nabrało współczesnego charakteru. Równie dobrze zaprezentowała się grupa taneczna „eMGie” działająca przy Domu Kultury w Stąporkowie i prowadzona przez Małgorzatę Wiśniewską.Na zakończenie części artystycznej głos zabrał Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek podkreślając jak ważnym dniem w naszej historii jest 11 listopada i dziękując wszystkim za trud jaki włożyli w przygotowanie dzisiejszej uroczystości.

Zdjęcia (własne, Katarzyna Sorn):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *