REKLAMA

Stąporkowska świetlica wyróżniona w Warszawie

Dzieci ze świetlicy środowiskowej w Stąporkowie zdobyły wyróżnienie w Teatrze Lalka, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas V edycji ogólnopolskiej Akcji Dzieci-Dzieciom.

REKLAMA
DSC_0032

Burmistrz Dorota Łukomska opiekowała się dzieciakami podczas wyjazdu.

 

W tym roku tematem przewodnim była edukacja finansowa. – Edukacja poprzez zabawę z bajkami – jak dzieci widzą i patrzą swoimi oczami na temat finansów – mówi prezes Fundacji Dzieci-Dzieciom – Leonardo. Dzieci ze Stąporkowa jako przedstawiciele jednej z sześciu placówek z całej Polski, tj.: GOUK Różana, Klub Kultury PIAST Biała Podlaska, SP w Sokolinie, MBP w Józefowie, SP Koniuszowa wystąpiły na deskach Teatru Lalka poddając się ocenie Jury Bajkowego Festiwalu Teatralnego.

REKLAMA

To było dla nich ogromne przedsięwzięcie. Dla wielu dzieci był to pierwszy w ich życiu występ artystyczny. Scenariusz oparty na autentycznych wydarzeniach z życia lokalnej społeczności przeplatany cytatami mówców motywacyjnych to dzieło Anny Kobierskiej, prowadzącej wolontaryjnie warsztaty socjoterapeutyczne w świetlicy. Wartość edukacyjna spektaklu została doceniona przez jurorów wyróżnieniem, a na widowni i przez cały czas trwania podróży dzieciom towarzyszyła i kibicowała burmistrz Dorota Łukomska.

– „W spektaklu musiał być poruszony wątek ekonomiczny, więc oparłam go na kanwie przeprowadzenia zbiórki pieniędzy, w tym przypadku dla Kasi Gębskiej, naszej mieszkanki, której wolontariusze, w tym dzieci ze świetlicy pomagają zbierać pieniądze podczas różnego rodzaju kwest.”– mówi autorka scenariusza.

Autorce trudno było oprzeć się pokusie wykorzystania w nim wątków profilaktycznych i psychologicznych, odwołując się do testu Marshmallow, postaci Nick’a Vujicica, Steve’a Jobsa, Roberta Kyiosaki czy Harv’a Ekera.
– „Zaprosiliśmy też do udziału w spektaklu samą bohaterkę – Kasię Gebską, która również występowała jako czynna aktorka. Chcieliśmy powalczyć o dalsze wsparcie Kasi” – mówi Joanna Domagała, wychowawczyni w świetlicy środowiskowej i współtwórczyni spektaklu. Gościnnie wystąpili w nim: Marek Werens z Jakubem Chrzanem, z piosenką autorską „Proszę pomóż mi!”. W spektaklu uczestniczyli: Julia Szcześniak, Natalia Kowalczyk, Wiktor Kołodziejczyk, Wiktor Gonciarz, Wiktoria Kaczmarczyk, Natalia Stosik, Piotruś i Adaś Mastalerz, Franek Kowalczyk, Filip Grzela, Krystian Młodawski, Daniel Mastalerz, Kuba Chrzan, Klaudia Ciaś, Kacper i Wiktoria Buczyńscy. Duże podziękowania za wsparcie w przygotowaniu tańca i muzyki organizatorki kierują do: Małgosi Wiśniewskiej i Macieja Łasińskiego oraz Marka Werensa.

Przez chwilę występowała wychowawczyni Joanna Domagała oraz jedna z mam dzieci świetlicowych – Monika Kowalczyk. Wielkie podziękowania dla Kasi Gębskiej za współuczestnictwo i jej bratowej Magdalenie Dobrowolskiej za wsparcie w podróży.

– „Dla naszych dzieci to było wydarzenie, mocno korygujące i wspierające, wzmacniające w nich poczucie własnej wartości i ze wszech miar edukujące” – mówi wychowawczyni. Najważniejsze, że cel jaki im przyświecał to chęć pomocy Kasi Gębskiej, i dla niej się starali, bowiem liczyli, że wygraną przeznaczą na wsparcie akcji pomocowej jaka jest prowadzona od sierpnia pod patronatem burmistrz Doroty Łukomskiej. – „I to było najpiękniejsze, kiedy mówili, że jadą bo chcą pomóc.” – mówi Joanna Domagała.

Transport sfinansowany został z GPPiRPA na rok 2015,
Serdeczne podziękowania dla sponsorów: Anny Kobierskiej i Piotra Bocheńskiego.

DSC_0009

DSC_0021

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *