REKLAMA

Starosta Soboń i Zarząd Powiatu z absolutorium! [wideo, zdjęcia]

W środę miała miejsce XXX sesja Rady Powiatu Koneckiego w tej kadencji. Jej najważniejszym punktem było głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Powiatu za wykonanie budżetu w 2016 roku. 

REKLAMA

Zanim radni pochylili się nad tym najważniejszym głosowaniem to obradowali w szeregu innych spraw. Między innymi przyglądali się oni budżetowi koneckiego Szpitala, by w końcu zaakceptować sprawozdanie finansowe tej jednostki za 2016 rok. Takie samo sprawozdanie zaakceptowano w przypadku Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

Podczas sesji radny Młodawski odczytał protokół z kontroli w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Końskich, a radna Leśniewicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Podczas tej drugiej kontroli radni dopatrzyli się potrzeby renowacji niezwykle małej sali gimnastycznej w tej szkole (o opłakanym stanie tego pomieszczenia informowaliśmy już 22 lutego 2016 – do znalezienia TUTAJ). Następnie cała rada zaakceptowała protokół, w którym znalazły się zalecenia by tę salę zmodernizować. Miejmy nadzieję, że słowa dotrzyma jeszcze w tej kadencji.

REKLAMA

Starosta Bogdan Soboń i cały Zarząd Powiatu otrzymali absolutorium.

Pod koniec pierwszej części sesji radny Kazimierz Pasterczyk, przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał informację na temat realizacji powiatowego budżetu i stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej w tej sprawie. –„Informuję, że ze sprawozdaniem finansowym wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu na rok 2016 zapoznały się wszystkie komisje problemowy rady i wszystkie zaopiniowały powyższe sprawozdania pozytywnie. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach po zbadaniu w dniu 31 maja wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Końskich w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2016 rok postanawia zaopiniować pozytywnie wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium za rok 2016.”  – odczytał radny Pasterczyk.

Z informacji odczytanych przez radnego wynika, że powiat w ostatnim roku na swoich wydatkach zaoszczędził około 3,5 miliona złotych. A rozliczany budżet wynosił około 90 milionów.

Jedyną uwagę przy głosowaniu nad absolutorium zgłosił radny Michał Cichocki, jednak nie dotyczyła ona budżetu, a tego w jaki sposób rada potraktowała jednego ze swoich członków, Mariana Gąszcza. –„W mojej ocenie co do udzielenia absolutorium nie mam żadnych wątpliwości i pozytywnie oceniam wykonanie budżetu. Chciałbym jednak wspomnieć o jednym aspekcie, który ciąży mi na duszy i na sercu z punktu widzenia posiedzeń tej rady i oceny pracy za poprzedni rok. Chodzi mi przede wszystkim o podjęcie uchwały w sprawie Mariana Gąszcza, gdzie w mojej ocenie Rada Powiatu niepotrzebnie dała się wciągnąć w konflikt personalny między panem Marianem Gąszczem, a urzędującym burmistrzem Miasta i Gminy Końskie.”  – mówił Cichocki.

Zarząd Powiatu ostatecznie otrzymał absolutorium przy osiemnastu głosach za, dwóch wstrzymujących się – Mariana Gąszcza i Mariana Domagały oraz jednym przeciwnym – Wiesława Skowrona.

Za to poparcie dziękował starosta Bogdan Soboń.-„Chciałem podziękować wszystkim radnym za udzielenie absolutorium. Z racji tej, że zarząd to trochę jak i klasa, więc zdaliśmy do kolejnej klasy. To jest ważne. Budżet ponad 90 milionów złotych wykonany. Zastrzeżeń większych komisja nie miała. RIO również. Chciałem za tą wysoką ocenę całej radzie podziękować.” 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *