REKLAMA

Starostwo Powiatowe w Końskich przyjazne osobom niepełnosprawnym [wideo, zdjęcia]

W połowie grudnia ubiegłego roku w Starostwie Powiatowym w Końskich pojawiły się nowe oznakowania dotyczące osób niepełnosprawnych, takie jak tabliczki informujące o możliwości wstępu na teren placówki z psem przewodnikiem lub psem asystentem oraz ścieżka prowadząca, z tak zwanymi polami uwagi, która w sposób bezpieczny prowadzi osoby z dysfunkcją narządu wzroku do Biura Rejestracji. Projekt powstał przy wsparciu finansowym Zarządu Powiatu Koneckiego.

REKLAMA

Głównym inicjatorem zastosowanych oznaczeń jest Paweł Kubiak, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Końskich.

REKLAMA

„W tej chwili tutaj przed nami jest ścieżka prowadząca dla osób niewidomych, która jest skierowana do naszego Punktu Informacyjnego. Jest to ułatwienie przede wszystkim dla osób niedowidzących i niewidomych. Ścieżka jest zbudowana z tak zwanych pól uwagi, są to te bąbelkowe płytki i z pól prowadzących, gdzie osoba niewidoma może bez przeszkód za pomocą laski przemieszczać się […] Ponadto przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Końskich, przed każdym z głównych wejść umieszczone są tabliczki, które informują o możliwości poruszania się na terenie urzędu z psem przewodnikiem” – mówi Paweł Kubiak.

Na tabliczkach informujących o możliwości poruszania się z psem przewodnikiem, na terenie Starostwa Powiatowego w Końskich umieszczono również napisy przy zastosowaniu pisma punktowego Brailla.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z pomocą Zarządu Powiatu Koneckiego, który wsparł finansowo inicjatywę – „Pomysł powstał w tamtym roku. Był to pomysł Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która działa przy Starostwie Koneckim, natomiast wiadomo, że pomysłów można mieć wiele. Bez wsparcia i zaangażowania Zarządu Powiatu Koneckiego nie udałoby się zrealizować tej inwestycji, dlatego z tego miejsca serdecznie dziękuję całemu Zarządowi Powiatu Koneckiego, za możliwość realizacji tego przedsięwzięcia, które było w całości sfinansowane z budżetu Starostwa Powiatowego w Końskich” – dodaje przewodniczący.

Starostwo Powiatowe w Końskich to pierwszy taki urząd w powiecie koneckim, który posiada udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – „Myślę, że tego typu rozwiązania jesteśmy takim swoistym prekursorem na terenie powiatu koneckiego, bo chyba jeszcze żaden z urzędów nie zastosował na przykład takiej ścieżki prowadzącej, ja przynajmniej się nie spotkałem z taką możliwością” – informuje Paweł Kubiak.

Przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych w Końskich liczy również na możliwość instalacji specjalnej pętli indukcyjnej dla osób słabosłyszących w przyszłości. Zastosowane udogodnienia niewątpliwie poprawią jakość poruszania się osób niepełnosprawnych na terenie koneckiego starostwa.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *